Inne tematy
1 luty – Dzień Gumy do Żucia. Dowiedz się o niej więcej!
Narodziny gumy do żucia sięgają lat pięćdziesiątych XIX wieku, a prawdziwą popularność zyskała ona dwadzieścia lat później. Potrzeba żucia jest jednak o wiele starsza. W wielu krajach możemy też spotkać różne tradycje czy praktyki związane z tym orzeźwiającym przysmakiem. Wiele osób nie wyobraża sobie dnia bez żucia swojej ulubionej gumy. Szacuje się, że w Polsce rocznie sprzedaje się 222 miliony jej opakowań, czyli średnio 608 tysięcy sztuk dziennie [1]. Nie wszyscy konsumenci mają jednak świadomość, że guma w wersji bezcukrowej pomaga też dbać o zdrowie zębów. Co roku 1 lutego na świecie obchodzony jest Światowy Dzień Gumy do Żucia. Zobacz, jakie tajemnice skrywa ten niepozorny produkt.
25 listopada - Dzień Nitkowania
Nitkowanie zębów jest jednym z kluczy do pięknego, ale i zdrowego uśmiechu. 25 listopada obchodzimy święto tej ważnej czynności. Czyszczenie przestrzeni międzyzębowych to tylko jeden z czterech kroków niezbędnych dla prawidłowej higieny jamy ustnej.
Dekada troski o zdrowe zęby! Rusza jubileuszowa edycja programu „Dziel się Uśmiechem”
Dzięki inicjatywie już blisko 800 tys. uczniów z ponad 5,5 tys. szkół podstawowych z całej Polski poznało prostą receptę na zdrowe i czyste zęby. Z początkiem września ruszyła kolejna, 10. już odsłona programu edukacyjnego „Dziel się Uśmiechem”, który uczy dzieci podstaw prawidłowej higieny jamy ustnej. W trakcie lekcji w szkołach, z pomocą atrakcyjnych materiałów dydaktycznych, kolejne 100 tys. uczniów dowie się jak zapobiegać próchnicy. Od 4 lat ambasadorką programu jest Magdalena Różczka, aktorka i działaczka społeczna.
Nieleczony ząb przyczyną zawału?
Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, jak wielkie konsekwencje ponosi się z tytułu nieleczonych zębów. Zazwyczaj utożsamiamy ten fakt z bólem, nieprzyjemnym zapachem z ust i nieestetycznym uśmiechem. Niestety ten dyskomfort może przerodzić się w coś znacznie gorszego. Nieleczone uzębienie prowadzi do bardzo poważnych chorób, a w ekstremalnych przypadkach nawet do zawału czy zgonu.
- Reklama
Jesteś diabetykiem? Ryzyko próchnicy i chorób dziąseł rośnie
Cukrzyca ma wpływ na cały organizm chorego. U diabetyków wzrasta ryzyko nie tylko udaru, zawału serca, nefropatii, retinopatii cukrzycowej czy zespołu stopy cukrzycowej, ale także chorób zębów i dziąseł.
Szukamy redaktorów do zdalnej współpracy
POSZUKUJEMY REDAKTORÓW DO WSPÓŁPRACY ZDALNEJTWORZENIE TREŚCI MEDYCZNYCH DLA WYDAWNICTWA MEDFORUMjeżeli masz doświadczenie w tworzeniu treści o tematyce medycznej,jesteś lekarzem lub jesteś powiązana/y z opieką medyczną,masz "lekkie pióro".
Czas potraktować choroby dziąseł poważnie – 12 maja Światowym Dniem Zdrowych Dziąseł
12 maja obchodzimy Światowy Dzień Zdrowych Dziąseł – to okazja, by zwrócić uwagę na kwestię zdrowia i higieny dziąseł. Z tej okazji, Polskie Towarzystwo Periodontologiczne zorganizowało konferencję prasową, podczas której eksperci przedstawili nowe badania o czynnikach ryzyka chorób przyzębia, zwłaszcza w kontekście palenia papierosów konwencjonalnych i elektronicznych oraz omówili społeczne i ekonomiczne skutki nieleczenia tych chorób.
Choroby, których objawem może być nieświeży oddech
Najczęściej przyczyną nieświeżego oddechu są zaniedbania higieniczne. Zdarza się jednak i tak, że problem pojawia się w związku z wystąpieniem u pacjenta jakiejś choroby – nieprzyjemny zapach z ust miewają zarówno pacjenci z cukrzycą, jak i osoby chorujące na trimetyloaminurię. Kiedy można więc podejrzewać, że nieświeży oddech jest następstwem jakiegoś schorzenia i co można w takiej sytuacji zrobić, aby pokonać tę dolegliwość?
Nie chodzą do dentysty, biorą tabletki na potęgę. Skutki pandemii widoczne w jamie ustnej
Przeciągająca się już trzeci rok pandemia sprawia, że Polacy wciąż odkładają wizyty u dentysty. Leczą się na własną rękę antybiotykami, lekami bez recepty, a także przy pomocy porad znalezionych w internecie. Sytuacja jest alarmująca, bo piąta fala koronawirusa pogłębiła problem.
Cierpisz na nawracający ból głowy i szyi? Te ćwiczenia od fizjoterapeuty stomatologicznego pomogą
Ból głowy i szyi może mieć swoją przyczynę w… jamie ustnej. Wady zgryzu, dysfunkcje stawów skroniowo-żuchwowych, zgrzytanie i zaciskanie zębów – to tylko niektóre z przyczyn częstych dolegliwości. Gdzie szukać ratunku?
- Reklama
Dentofobia - co trzeci Polak boi się wizyty u dentysty!
Wiele osób na samą myśl o wizycie u stomatologa wpada w panikę. Z dentofobią, czyli lękiem przed leczeniem stomatologicznym, według badań zmaga się aż 33% Polaków. Skąd wziął się lęk przed dentystą i jak sobie z nim poradzić? Jak swoim pacjentom pomagają stomatolodzy? Dlaczego długie zwlekanie z wizytą źle wpływa na zdrowie jamy ustnej i może prowadzić do kosztownego leczenia?
3 najważniejsze zabiegi higienizacyjne, które zapewnią ci zdrowie jamy ustnej
Według przeprowadzonych badań 33% Polaków zgłasza się na wizyty kontrolne u stomatologa rzadziej niż raz do roku. Tymczasem właśnie regularne przeglądy jamy ustnej chronią nas przed chorobami, których leczenie bywa długie, kosztowne i nieprzyjemne. Jak zadbać o profilaktykę? Przedstawiamy trzy podstawowe zabiegi higienizacyjne, które powinno się wykonywać w gabinecie stomatologicznym przynajmniej raz do roku.
Miniony rok w higienie jamy ustnej – domowe nawyki higieniczne Polaków
Badania wskazują na świadomość Polaków, że higiena jamy ustnej jest ważna, ale za wiedzą nie zawsze idą odpowiednie działania. Wciąż najpopularniejszym i dla wielu jedynym sposobem dbania o zęby jest szczotkowanie. Aż 1/3 Polaków nie korzysta z nici dentystycznych i płynów do płukania. Z powodu pandemii 36% społeczeństwa ograniczyło swoje wizyty u stomatologa. Specjaliści apelują: pamiętajmy o codziennych praktykach, częściej odwiedzajmy stomatologów, bo przebieg zakażenia COVID-19 może być cięższy u osób z chorobami jamy ustnej.
Wybielanie zębów i wizyta u dietetyka. Takie prezenty Polacy też znajdą pod choinką
Zamiast słodyczy pod choinką, w tym roku może pojawić się tam… karnet do dentysty – i to nie jako żart. Polacy coraz częściej na świąteczne prezenty wybierają vouchery lub bony na usługi medyczne.
Kondycja zębów a zdrowie organizmu i przebieg COVID-19
Nitkowanie zębów znacząco wpływa na poprawę jakości zdrowia jamy ustnej i powinno stanowić nieodłączny element codziennej higieny. Samo szczotkowanie zębów nie wystarczy, aby zapobiegać namnażaniu się bakterii w przestrzeniach międzyzębowych i powstawaniu stanów zapalnych. Kondycja zębów i jamy ustnej okazuje się mieć szerszy wpływ na zdrowie organizmu, w tym także na przebieg zakażenia SARS-CoV-2. Tymczasem w Polsce próchnica dotyka aż 99% dorosłych a co 3. osoba w wieku 35-44 lat wymaga specjalistycznego leczenia stomatologicznego związanego z chorobą dziąseł lub przyzębia.
Jak pandemia wpłynęła na częstość wizyt u stomatologa?
Pandemia koronawirusa SARS-CoV-2 zmieniła rzeczywistość, w jakiej funkcjonujemy. Na całym świecie państwa musiały uruchomić systemy społecznej izolacji czy innego rodzaju restrykcje, które miały (i mają) na celu zmniejszenie ilości zakażeń w społeczeństwach. Każda niemalże dziedzina życia został w jakiś sposób zmieniona, w tym opieka medyczna. Zmiana zasad funkcjonowania nie ominęła także stomatologii - zauważalny jest bowiem spadek ilości wizyt w gabinetach dentystycznych.
Korelacja pomiędzy infekcją zatok a bólem zęba
Do infekcji zatok dochodzi w momencie, gdy wirusy i bakterie umieszczone są w wyściółce zatoki. Zapaleniom lub innym zakażeniom często towarzyszy ból głowy, twarzy lub nieprzyjemny ucisk. W niektórych przypadkach występować może ból zęba. Jaka jest korelacja pomiędzy zatokami a tą dolegliwością? Wyjaśniamy.
Wpływ fluoru na organizm człowieka
Coraz częściej mówi się o szkodliwym działaniu fluoru na organizm człowieka – przeciwnicy tego pierwiastka wykazują jego właściwości toksyczne. Zwolennicy argumentują zaś, że fluor to mikroelement, który odpowiada za wspomaganie walki z osteoporozą. Jak to naprawdę jest z tym fluorem: szkodzi czy nie? Przeczytaj artykuł i dowiedz, czym jest ten kontrowersyjny pierwiastek.
Co to jest stomatologia bionaśladowcza?
Stomatologia bionaśladowcza to nowy trend w stomatologii, który pozwala uzyskać piękny uśmiech. Czym jest stomatologia bionaśladowcza i czy warto ją stosować?
Dolegliwości, jakie może zdradzić zapach z ust
Wiele osób zmaga się z problemem nieświeżego oddechu, ale niewielu z nich szuka pomocy. To błąd, ponieważ problem ten, choć często utożsamiany z zaniedbaniami w higienie jamy ustnej, równie dobrze może być objawem poważnej choroby. Jakiej?