Zaloguj
Reklama

Leczenie i profilaktyka

Przeglądaj w kategorii Leczenie i profilaktyka:
Reklama

Leczenie stomatologiczne i profilaktyka stomatologiczna to dziedziny stomatologii zajmujące się utrzymaniem zdrowia jamy ustnej i zębów. Leczenie stomatologiczne obejmuje stomatologię zachowawczą oraz endodoncję. Profilaktyka stomatologiczna jest zalecana dla pacjentów w celu zapobiegania powstawaniu próchnicy i chorób dziąseł.

Zdrowe zęby i szkliwo to bardzo ważna kwestia, nie tylko pod względem estetycznym. Problemy z jamą ustną i utrzymaniem zdrowych zębów to wyzwanie dla wielu osób. Istnieje wiele różnych sposobów dbania o zęby. Kwestią podstawową są regularne wizyty u stomatologa. 

Głównymi problemami z jamą ustną są: szczękościsk, czyli brak możliwości otwarcia jamy ustnej, odsłonięte szyjki zębowe, ropnie jamy ustnej, choroby błony śluzowej do których należą np.: afty w jamie ustnej, pleśniawki lub owrzodzenia czy ropień na dziąsłach. 

Wiele osób zgłasza się do lekarza stomatologa również z problemem nerwobólu nerwu trójdzielnego (rwą twarzową) a także ropniem zęba

Stomatologia zachowawcza z endodoncją to dział stomatologii, który zajmuje się profilaktyką próchnicy zębów oraz leczeniem ubytków, które już powstały. Endodoncja zajmuje się leczeniem kanałowym zębów. W przypadku martwego zęba są dwa rozwiązania, usunięcie lub leczenie kanałowe. 

Próchnica zębów to proces demielinizacyjny zęba, który prowadzi do jego rozpadu, przyczyniają się do tego bakterie. Nieleczona próchnica prowadzi do stanów zapalnych zębów i przyzębia, przyczynia się także do wypadania zębów. 

Leczenie kanałowe zębów, fachowo nazywane endodoncją, jest konieczne u pacjentów z zapaleniem miazgi zębowej. Leczenie kanałowe polega na oczyszczeniu kanału zębowego z chorej, zainfekowanej lub martwej miazgi, mechanicznym poszerzeniu kanałów zębowych, odpowiednim płukaniu ich środkami dezynfekującymi i w dalszym etapie wypełnieniu kanału zębowego na stałe specjalnymi preparatami.