Leczenie i profilaktyka
Nadwrażliwość zębów. Jak sobie z tym radzić domowymi sposobami?
Nadwrażliwość zębów to niezwykle nieprzyjemna dolegliwość, która może powodować ból podczas spożywania posiłków i picia napojów – niekoniecznie bardzo zimnych lub gorących. Jednak istnieje kilka domowych sposobów, które mogą zmniejszyć wrażliwość zębów.
Pęknięty ząb – przyczyny, objawy, co należy zrobić?
Pęknięty ząb, poza kwestią estetyczną, może być również powodem nieprzyjemnych dolegliwości. Ból podczas przeżuwania pokarmów lub nagle pojawiająca się nadwrażliwość mogą być oznaką pękniętego zęba. Co należy zrobić w takiej sytuacji?
Życzenia Wielkanocne
Drodzy Użytkownicy,w tym szczególnym czasie, ale też ze względu na obecnie panującą sytuację na świecie, pragniemy życzyć Wam przede wszystkim zdrowych, pogodnych i spokojnych Świąt Wielkiej Nocy.
Wychodzące zęby mądrości – jak złagodzić ból?
Kiedy przebijają się zęby mądrości, zwykle towarzyszy temu ból. Dyskomfort i nieprzyjemne uczucie podczas wychodzenia ósemek mogą ustąpić samoistnie, ale w niektórych przypadkach niezbędne będzie aktywne leczenie i interwencja specjalisty. Istnieje kilka domowych sposób, które mogą złagodzić nieprzyjemne uczucie i dyskomfort podczas wyrzynania ósemki.
- Reklama
Wapń a zęby, czyli jak niedobór wapnia szkodzi ludzkiemu uzębieniu?
Powszechnie wiadomo o tym, że wapń jest minerałem niezwykle ważnym dla ludzkich kości. W organizmie człowieka wpływa on jednak nie tylko na kościec – od ilości wapnia uzależniona jest także kondycja ludzkich zębów. Jak więc może wpływać na zęby niedobór wapnia i jakie produkty należy spożywać, aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia niedoboru wapnia?
Płukanie ust słoną wodą – co należy wiedzieć?
Podczas gdy apteki i inne sklepy sprzedają płyny do płukania ust, istnieją alternatywne, domowe sposoby łagodzące. Płukanie jamy ustnej słoną wodą może pomóc w utrzymaniu czystości oraz złagodzić dyskomfort wynikający z bólu gardła, owrzodzenia jamy ustnej czy zabiegów dentystycznych.
Tłuszczaki w jamie ustnej – sposób postępowania
W błonie śluzowej jamy ustnej mogą pojawić się drobne ranki, mikrouszkodzenia, afty, a niekiedy również tłuszczaki. Czym są te ostatnie i jak się je leczy?
Recesja dziąseł: czym jest i co może nam pomóc?
Cofanie się dziąseł (fachowo określane jako recesja dziąseł) to wbrew pozorom poważny problem – sprzyja on bowiem m.in. próchnicy zębowej. Najistotniejsze są próby zapobiegania wystąpieniu takiego zjawiska, wtedy jednak, gdy już do niego dojdzie, należy podejmować próby zahamowania jego dalszego rozwoju. W tym celu skorzystać można z pewnych domowych sposobów – co więc może pomóc w walce z cofaniem się dziąseł?
Wpływ olejku goździkowego na zdrowie jamy ustnej
Olejek goździkowy od wieków stosowany był w tradycyjnej medycynie indyjskiej i chińskiej w celu łagodzenia bólu zębów. Zawiera eugenol, który połączono z tlenkiem magnezu, tworząc w stomatologii materiał wypełniający. Czy olejek goździkowy może leczyć ból zęba?
Lek immunosupresyjny pomoże leczyć choroby przyzębia?
Choroby przyzębia – szczególnie u osób starszych – stanowią poważny problem zdrowotny, przez co wielu badaczy poszukuje różnych możliwości ich leczenia. Jednymi z takich naukowców byli ci z University of Washington – donoszą oni, że korzystny wpływ na stan zdrowia jamy ustnej może mieć pewien lek o działaniu immunosupresyjnym.
- Reklama
Pasta z fluorem – korzyści czy zagrożenia?
Pasta z fluorem wzbudza ostatnio wiele kontrowersji. Z jednej strony pojawiają się głosy mówiące o zagrożeniach, jakie powoduje wysokie stężenie fluoru w pastach do zębów, z drugiej jednak stanowisko specjalistów wylicza plusy korzystania z past zawierających tę substancję.
Skąd się bierze nieświeży oddech o poranku?
Nieświeży oddech zazwyczaj kojarzymy z niedostateczną higieną jamy ustnej, nie jest to jednak jedyna możliwa jego przyczyna – krótko po przebudzeniu tak naprawdę przeważająca większość ludzi ma nieprzyjemny zapach z ust. Dlaczego tak się dzieje? Otóż wynikać to może zarówno z pewnych naturalnych procesów, jak i z pewnych jednostek chorobowych.
Stan uzębienia a funkcje poznawcze
Stres czy niezdrowy tryb życia wpływają na degradację wielu elementów naszego orgazmu, zwłaszcza jeśli mamy do czynienia z osobami w wieku podeszłym. Naukowcy przeprowadzili jednak badanie, z którego może wynikać związek pomiędzy złym stanem uzębienia a obniżeniem zdolności poznawczych. Wynik badania oraz wnioski z niego wysunięte mogą mieć charakter korelacyjny, jednak bardzo istotna jest świadomość dbałości o odpowiedni stan jamy ustnej,szczególnie u osób starszych.
Choroby przyzębia a nowotwory przełyku i żołądka
Od dawna lekarze zwracają uwagę na to, że od zdrowia jamy ustnej zależeć może zdrowie całego organizmu. Wyniki kolejnych, przeprowadzanych badań naukowych, tylko to potwierdzają – badacze z Harvard T.H. Chan School of Public Health przekonują, że choroby przyzębia w znaczący sposób mogą zwiększać ryzyko raka przełyku oraz raka żołądka.
Komputer a stan uzębienia
Stan naszego uzębienia jest efektem zadziałania wielu czynników, między innymi naszych nawyków żywieniowych oraz higieny jamy ustnej. Korzystanie z komputera stoi wielokrotnie w opozycji do zdrowego trybu życia, zwłaszcza kiedy spędzamy przed monitorem więcej niż 3 godziny dziennie, co jak się okazuje, jest powszechne w grupie polskich nastolatków. U osób nadmiernie korzystających z komputera zauważono bowiem zwiększone problemy z próchnicą czy krwawieniem z dziąseł.
Możliwe powikłania nieleczonych zakażeń zębowych
Bagatelizowanie próchnicy i infekcji zębowych skutkować może nie tylko ubytkami w uzębieniu – w przypadku zaniechania leczenia wymienionych wyżej problemów czasem dochodzi do występowania powikłań, które mogą nawet zagrażać życiu. Jakie jednak dokładnie są komplikacje nieleczonych zakażeń zębowych i po czym poznać, że mogło do nich właśnie dojść?
Specjalistyczna gabinetowa profilaktyka jamy ustnej
Specjalistyczna profilaktyka jest związana z fazą higienizacji, która jest pierwszym etapem leczenia zapaleń jamy ustnej. Polega ona na cyklicznych badaniach kontrolnych, doborze adekwatnej higieny domowej, mechanicznym oczyszczaniu zębów, skalingu, polerowaniu koron i szyjek zębowych oraz fluoryzacji.
Domowa profilaktyka jamy ustnej
Profilaktyką domową jamy ustnej nazywamy wszystkie działania i zabiegi higieniczne, które pacjent jest w stanie wykonać samodzielnie po uprzednim przeszkoleniu w gabinecie dentystycznym. Edukacja chorego jest niezmiernie ważna i zawsze musi być odpowiednio personalizowana do potrzeb pacjenta. Bardzo istotne są także wysoka motywacja oraz świadomość, że właściwa higiena jamy ustnej jest konieczna.
Inne niż próchnica przyczyny bólu zębów
Ból zęba może stopniowo narastać lub pojawiać się nagle i mieć od razu duże nasilenie, miewa on także różny charakter – czasami jest to ból o charakterze klującym, a czasami pulsującym. Rozmaite mogą być również i przyczyny bólu zębów – wbrew pozorom podłożem tej dolegliwości może być nie tylko próchnica. Jakie więc – poza już wspomnianym wcześniej problemem – bywają przyczyny tego, że pacjentów bolą zęby?
Próchnica butelkowa u niemowląt i małych dzieci
Właściwa higiena jamy ustnej ważna jest już od momentu pojawienia się pierwszego ząbka. Zdarza się, że mimo prawidłowej higieny u niemowląt pojawia się tzw. próchnica butelkowa.