Leczenie i profilaktyka
Czy warto czyścić język i jak powinno się to robić?
Niektórzy ludzie, poza szczotkowaniem i nitkowaniem zębów, podejmują się również oczyszczania języka. W pewnym stopniu ostatnia z wymienionych czynności rzeczywiście może wspierać utrzymanie dobrej higieny jamy ustnej. Czy jednak korzyści płynące z oczyszczania języka są na tyle duże, by zalecać dołączenie tej czynności do rutynowego mycia zębów? Jak powinno się oczyszczać język i czy z czynnością tą jest związane jakiekolwiek ryzyko?
Wizyta u stomatologa w dobie koronawirusa
COVID-19, wirus, który w niezwykle szybkim tempie rozprzestrzenił się niemalże na całej kuli ziemskiej, dostarcza wiele pytań. Dotyczą one również wizyt lekarskich. Jak ma się koronawirus do zabiegów stomatologicznych? Warto iść czy lepiej przełożyć wizytę? Odpowiadamy na to pytanie.
Naukowcy odkryli dokładny mechanizm, w jakim nadmiar fluoru szkodzi zębom
Fluor – jak powszechnie wiadomo – chroni przed rozwojem próchnicy, w sytuacji jednak, gdy dostarczane są do organizmu jego zbyt duże ilości, skutkować to może fluorozą, która prowadzić może do znacznego osłabienia szkliwa. Temu, w jaki dokładnie sposób nadmiar fluoru szkodzi zębom, przyglądali się badacze z New York University – donoszą oni, że związane z fluorozą zaburzenia mineralizacji szkliwa mogą mieć związek z nieprawidłowościami dotyczącymi gospodarki wapniowej.
Zakażenie grzybicze na języku
Język jest narządem jamy ustnej mającym wiele funkcji. Bierze udział m.in. w trakcie przeżuwania i połykania pokarmów, ssania czy umożliwia odbieranie bodźców smakowych poprzez brodawki. Ze względu na środowisko występujące w jamie ustnej można się spodziewać różnych zakażeń w tym miejscu. Jednym z występujących nieprawidłowości jest zakażenie grzybicze (kandydoza jamy ustnej).
- Reklama
Nadtlenek wodoru (woda utleniona) a wybielanie zębów
Pacjenci próbują wykorzystywać naprawdę różne środki po to, aby mieć śnieżnobiałe zęby. Nietrudno natknąć się na opisy dotyczące wybielania zębów z wykorzystaniem np. sody oczyszczonej czy soku z cytryny. Wspomina się również i o tym, że w celu uzyskania jaśniejszych zębów sięgnąć można po nadtlenek wodoru – czy woda utleniona rzeczywiście jest w stanie wybielić zęby, a jeżeli tak, to czy korzystanie z tego środka jest bezpieczne?
Zdrowie jamy ustnej u osób starszych
Wraz ze starzeniem się w jamie ustnej dochodzi do zmian (m.in. ubytki tkanki zęba) i to pod ich kątem powinno się dobierać odpowiednią formę pielęgnacji. Dowiedz się, jak to robić prawidłowo.
Dlaczego otyłość może zwiększać ryzyko chorób przyzębia?
Obecnie stomatolodzy wspominają coraz więcej o chorobach przyzębia – zwracają oni na nie coraz większą uwagę zarówno ze względu na to, że występują one u coraz większej ilości pacjentów, ale i przez to, że stwarzają one wiele różnych zagrożeń zdrowotnych (donoszono już niejednokrotnie o ich związku chociażby z chorobami układu krążenia). W ostatnim czasie pojawiła się z kolei publikacja naukowców z Case Western Reserve University, którzy wspominają o istnieniu zależności pomiędzy chorobami przyzębia a nadmierną masą ciała.
Nadciśnienie tętnicze a choroby przyzębia: co może je łączyć?
Nadciśnienie tętnicze a choroby przyzębia – teoretycznie wydawałoby się, że dwie wspomniane, dość często spotykane u ludzi, jednostki nie mają ze sobą wiele wspólnego. Rzeczywistość najprawdopodobniej jest jednak nieco inna – otóż według badaczy z brytyjskiego University College London Eastman Dental Institute ryzyko nadciśnienia może być znacząco zwiększone u osób zmagających się ze stanami zapalnymi przyzębia.
Znieczulenie stomatologiczne – wszystko, co powinieneś wiedzieć
Pierwsze na świecie stomatologiczne znieczulenie zostało przeprowadzone w 1844 r. Ze względu na niewłaściwy dobór pacjenta, który także w XXI w. byłby sporym wyzwaniem dla anestezjologów, zakończyło się niepowodzeniem. Mimo wszystko to właśnie Horace Wells uznawany jest za ojca znieczulenia.
Grzybica jamy ustnej
Grzybicze zapalenie jamy ustnej jest schorzeniem mogącym wystąpić w każdym wieku, jednak najczęściej dotyka kobiet po 50. roku życia oraz osób starszych, u których występują problemy z dopasowaniem protezy zębowej. Na tę dolegliwość narażone są także w sposób szczególny osoby z zaburzeniami odporności, poddawane długotrwałej steroidoterapii, hormonoterapii, chemioterapii czy antybiotykoterapii.
- Reklama
Jak postępować po usunięciu zęba?
Tak jak powody przeprowadzenia ekstrakcji zębów bywają naprawdę różne, tak ogólne zalecenia dotyczące postępowania po takim zabiegu są takie same. Pacjenci dość często zastanawiają się, co powinni, a czego zdecydowanie nie powinni oni robić po usunięciu zęba – poniżej więc krótkie kompendium dotyczące tego, co pomoże szybciej powrócić do pełnej formy po ekstrakcji zęba. Wbrew pozorom warto o tym wspominać, bo tak jak jedne zasady są oczywiste, tak inne bywają dla wielu osób po prostu zaskakujące.
Nowe wypełnienia stomatologiczne pomoga pokonać próchnicę?
Próchnica zębów stanowi jedno z najczęstszych i jednocześnie pociągających za sobą największe koszty schorzeń, w których patogenezę zaangażowane są drobnoustroje bakteryjne. Ze względu właśnie na jej wciąż znaczące rozpowszechnienie wśród pacjentów medycy podejmują się prób poszukiwań różnych metod, dzięki którym możliwe byłoby zwalczanie próchnicy – o jednej z nich wspominają specjaliści z Tel Aviv University.
Czy zbliża się koniec plomb? Naukowcy testują żel, dzięki któremu szkliwo może się samo regenerować
Czy tradycyjne uzupełnienia dentystyczne w postaci plomb mogą stać się przeszłością? Okazuje się, że tak, bowiem chińscy naukowcy opracowali żel, który może odnowić szkliwo.
Choroby jamy ustnej a ryzyko raka wątroby
O tym, że zaniedbania higieniczne dotyczące zdrowia jamy ustnej stwarzają zagrożenie dla zdrowia całego organizmu, wiadomo nie od wczoraj – od lat zwraca się uwagę na to, że choroby jamy ustnej zwiększają ryzyko chorób kardiologicznych czy udaru mózgu. W ostatnim czasie naukowcy z Queen's University Belfast przeprowadzili natomiast analizy dotyczące związku pomiędzy stanem zdrowia jamy ustnej a ryzykiem nowotworów przewodu pokarmowego – okazało się, że istnieje wyraźna zależność pomiędzy problemami stomatologicznymi a jednym z należących do tej grupy nowotworów.
Ropień zęba: co należy o nim wiedzieć
Ropień zębowy to nic innego, jak nagromadzenie się ropy w zębach lub dziąsłach. Najczęstszym powodem jego występowania jest infekcja bakteryjna tkanki nagromadzonej zazwyczaj w miękkiej miazdze zęba. Co należy o nim wiedzieć? Przeczytaj koniecznie!
Koniec bólu u dentysty? Brytyjscy naukowcy znaleźli gen, który odbudowuje zęby
Komórki macierzyste znajdują zastosowanie w wielu różnych dziedzinach medycyny, mogą bowiem przekształcić się w inne wyspecjalizowane komórki w ciele. Nowe odkrycie znalazło zastosowanie w stomatologii: naukowcy odkryli gen, który pomaga regenerować zęby.
Leczenie kanałowe – charakterystyka
Leczenie kanałowe (endodontyczne) to leczenie nieodwracalnego procesu zapalenia zachodzącego w miazdze zęba. Zapalenie jest skutkiem zaniedbania lub nieprawidłowo leczonej próchnicy. Ponadto może wystąpić w poważnych urazach zęba.
Ból twarzy: przyczyną mogą być nie tylko choroby zębów
Ból twarzy ogólnie jest raczej częstą dolegliwością, co związane jest z tym, że problem ten miewa wyjątkowo różne przyczyny. Tym samym bowiem terminem określa się ból, który spowodowany jest chorobami stawu skroniowo-żuchwowego, jak i ten, który wynika z chorób zębów czy procesów patologicznych dotyczących nerwu trójdzielnego. Po czym jednak poznać, jaka jest przyczyna bólu twarzy? Jakie objawy powinny szczególnie niepokoić?
Zapalenia przyzębia – czym są i jak je leczyć?
Dziąsła, błona śluzowa wyrostka zębodołowego, cement korzeniowy, kości zębodołu, więzadła, naczynia krwionośne, limfatyczne, nerwy i tkanka łączna – to elementy składowe przyzębia. Swą łączną powierzchnią dorównują powierzchni dłoni. Stanowią więc całkiem spore podłoże dla rozwoju infekcji, zakażeń i chorób, dlatego trzeba o nie dbać w takim samym stopniu, w jakim dbamy o zęby.
Szczoteczka elektryczna czy soniczna – co jest lepsze dla zębów?
Na rynku produktów do higieny jamy ustnej, poza tradycyjnymi szczoteczkami oraz szczoteczkami elektrycznymi, pojawiły się szczoteczki soniczne. Którą wybrać, aby spełniła nasze oczekiwania?