Leczenie i profilaktyka
Antybiotyki a rosnące zęby – na co uważać?
Czy leki mogą … popsuć zęby? Niestety odpowiedź jest twierdząca. Niektóre antybiotyki mogą wykazywać działania niepożądane, które wpływają negatywnie na rozwój zębów.
Czym są choroby przyzębia?
Przyzębiem nazywamy zespół tkanek, które otaczają i unieruchamiają ząb. Choroby przyzębia to częsta dolegliwość, którą należy leczyć u specjalisty.
Bakterie z jamy ustnej a udar mózgu – co je może łączyć?
Udar niedokrwienny stanowi najczęściej występującą postać udaru mózgu – związany on jest z pojawianiem się skrzeplin w tych naczyniach tętniczych, które zaopatrują struktury ośrodkowego układu nerwowego. Za podstawowy czynnik ryzyka tego groźnego schorzenia uznaje się miażdżycę, w ostatnim czasie pojawiły się jednak wyniki badań naukowców z fińskiego Tampere University, którzy przekonują, że zwiększać ryzyko udaru niedokrwiennego mogą… pewne bakterie, które bytują w jamie ustnej.
Zespół piekących ust
Zespół piekących ust (ang. Burning Mouth Syndrome – BMS) jest uczuciem gorąca/pieczenia obejmującym wargi, język, dziąsła, wnętrze policzka i podniebienie. Nazywany bywa inaczej glossodynią.
- Reklama
Nowoczesne leczenie endodontyczne
Endodoncja (leczenie kanałowe) odnosi się do leczenia chorób miazgi zęba i tkanek okołowierzchołkowych. Jest to jedna najtrudniejszych metod terapii w stomatologii zachowawczej. Do niedawna kojarzyła się z przykrymi odczuciami pacjenta, a także niepewnymi wynikami leczenia. Dzięki postępowi stomatologii leczenie endodontyczne stało się obecnie o wiele łatwiejsze.
Jakie mogą być niekorzystne skutki wybielania zębów?
Wybielanie zębów we współczesnych czasach jest po prostu modne – szacuje się, że w 2018 roku w samych tylko Stanach Zjednoczonych z produktów wybielających zęby skorzystało ponad 40 milionów osób. Efekty estetyczne płynące z zastosowania tych środków bywają różne, coraz częściej jednak zwraca się uwagę na to, że produkty do wybielania zębów mogą… po prostu szkodzić. Doniesienia, które informują o istnieniu właśnie takiego ryzyka, przekazują specjaliści z Stockton University w Galloway.
Profesjonalne czyszczenie zębów - na czym polega?
Zaniedbane zęby sprawiają, że rzadziej się uśmiechamy i stajemy się mniej pewni siebie. Aby poprawić stan naszego uzębienia warto wykonać profesjonalne czyszczenie zębów co 6-12 miesięcy. W jego skład wchodzi: skaling, piaskowanie i fluoryzacja. Na czym dokładnie polega i dlaczego warto go wykonywać?
Problemy stomatologiczne u pacjentów z otyłością
Nadwaga i otyłość są problemami, których skala na świecie jest bardzo duża, co stanowi problem zarówno w aspekcie medycznym, jak i w aspekcie ekonomicznym. Rosnąca liczba zgonów z tego powodu oraz wzrost ilości nakładów finansowych na opiekę medyczną nad tymi osobami rodzą potrzebę zwiększenia wysiłków profilaktycznych w tym zakresie. Dodatkowo zauważa się związek pomiędzy nadwagą i otyłością a problemami stomatologicznymi.
Tomografia komputerowa w planowaniu leczenia implantologicznego
Podstawą planowania leczenia implantologicznego jest badanie tomograficzne. Trójwymiarowe zdjęcie umożliwia uzyskanie dokładnych informacji dotyczących ilości kości znajdującej się w miejscu planowanego zabiegu, tym samym pozwalając na skuteczniejsze leczenie.
Badania dotyczące regeneracji zębów – czy jesteśmy bliscy regeneracji zębów u ludzi?
U różnych gatunków kręgowców spotykane są znaczne odrębności dotyczące uzębienia. Tak jak bowiem ryby czy gady w ciągu swojego życia mogą wymieniać zęby kilkukrotnie, tak już u człowieka występują jedynie dwa komplety zębów – zęby mleczne oraz zęby stałe. Co jednak ciekawe, nie u wszystkich ssaków jest tak jak u ludzi – chociażby myszy posiadają jedynie jeden komplet zębów. Zaciekawiło to naukowców z King’s College London, którzy prowadzili badania dotyczące regeneracji zębów u wspomnianych wyżej gryzoni.
- Reklama
Co nam grozi? Problem palenia a stan uzębienia
Palenie papierosów niesie za sobą wiele konsekwencji zdrowotnych i zagrożeń w kontekście całego organizmu, ale także w obszarze jamy ustnej. Przez palenie jesteśmy bardziej narażeni na schorzenia jamy ustnej, stany zapalne, choroby przyzębia czy też podwyższone ryzyko rozwoju nowotworu. Nieświeży oddech, język włochaty czy żółty nalot na zębach to jedne z wielu objawów, z jakimi przychodzi walczyć palaczom.
Zęby zatrzonowe – rzadkie przypadki
Zęby zatrzonowe są rzadkim przypadkiem hiperdoncji, czyli zjawiska występowania nadliczbowych zębów. Ich wykrywalność jest niska, gdyż zauważa się je zazwyczaj przypadkowo w sytuacji wykonywania zdjęcia rentgenowskiego w diagnostyce innych schorzeń związanych z uzębieniem. Interwencja chirurgiczna to decyzja zależna od wielu czynników, a czasami pozostaje jedynie monitorowanie stanu pacjenta.
Nie ma jednoznacznej informacji, jak powinniśmy czyścić zęby
Według brytyjskich naukowców z University College porady dotyczące najlepszego sposobu szczotkowania zębów dla dzieci dorosłych są mylące i niespójne. Twierdzą oni również, że brak jest jednoznacznej informacji, jak często i jak długo powinniśmy je szczotkować.
Ból dziąseł: jakie mogą być jego przyczyny?
Ból dziąseł nie jest często występującą dolegliwością i kiedy się on komuś przytrafia, to wtedy zazwyczaj wywołuje niepokój. Może on mieć bardzo błahe przyczyny i wynikać z niewłaściwego mycia zębów, ale i dolegliwość ta może być spowodowana przez stan zapalny dziąseł, który nasila nawet ryzyko utraty zębów. Jakie jeszcze mogą być przyczyny bólu dziąseł i co zrobić wtedy, gdy pojawi się u nas ta dolegliwość – do kogo najlepiej się udać, aby sobie z nią poradzić?
Borowanie bez bólu? O co prosić dentystę w czasie wizyty
Czy borowanie zawsze musi boleć? Powoli możemy zapominać o tradycyjnym borowaniu zębów – na rynku usług dentystycznych pojawia się coraz więcej nowych metod, które pozwalają na zapomnienie o bólu.
Jak stres wpływa na kondycję zębów?
Żyjąc w coraz szybszym tempie i większym stresie, nie zdajemy sobie sprawy, jak szkodliwie oddziałuje on na nasz organizm. Stres w ogromnym stopniu pozostawia ślad nie tylko na nerwach. Jego długotrwałe działanie oddziałuje również na zęby.
Ksylitol: czy cukier brzozowy może być korzystny dla zdrowia?
Ksylitol (zwany także cukrem brzozowym) jest jedną z dostępnych, innych niż tradycyjny cukier, substancji słodzących. Zwolennicy stosowania do słodzenia ksylitolu zwracają zwykle uwagę przede wszystkim na to, że ma on zdecydowanie niższą niż cukier kaloryczność. W praktyce jednak okazuje się, że cukier brzozowy może być po prostu… korzystny dla zdrowia. Jakie więc miałyby być pozytywne efekty stosowania ksylitolu?
Czy cofanie się dziąseł jest groźne?
Bagatelizowanie cofania się dziąseł może spowodować wiele problemów zdrowotnych. Choroby dziąseł rozwijają się powoli, jednak ich skutki bywają niezwykle poważne. Jak rozpoznać cofanie się dziąseł? Jak mu zaradzić?
Ból głowy a… chore zęby. Co powinno Cię zaniepokoić?
Czy ból głowy może być spowodowany przez… chore zęby? Próchnica, problemy z dziąsłami, stan zapalny mogą powodować wiele negatywnych skutków, a jednym z nich jest właśnie ból głowy.
Utrata zębów a nadciśnienie tętnicze: wbrew pozorom jest między nimi związek
Utrata zębów kojarzona jest przede wszystkim z tym, że prowadzi ona do konieczności zmiany diety czy uzupełnienia powstałych ubytków z wykorzystaniem np. protezy zębowej. Zjawisko to z całą pewnością uznawane jest za niekorzystne, uczeni donoszą jednak o tym, że z traceniem zębów związane są zagrożenia, których raczej w ogóle nie powiązuje się z tym problemem. Według wyników badań, które opublikowane zostały w „American Journal of Hypertension”, utrata zębów może prowadzić do… zwiększonego ryzyka nadciśnienia tętniczego.