Leczenie i profilaktyka
Nowy antybiotyk może być remedium na choroby przyzębia
Lekarze stale przestrzegają pacjentów przed tym, by na własną rękę nie korzystali oni z antybiotyków – nadużywanie tych leków sprzyjać może bowiem m.in. lekooporności u bakterii. Zjawisko to jest niestety coraz częstsze i to właśnie jest przyczyną tego, że uczeni starają się poszukiwać nowych leków przeciwdrobnoustrojowych. Pozytywne doniesienia napływają z University of Virginia School of Medicine – pracujący tam naukowcy najprawdopodobniej opracowali nowy lek, który będzie mógł być stosowany w celu zwalczania bakterii odpowiedzialnych za choroby przyzębia.
Zespół alergii jamy ustnej – wszystko, co warto o nim wiedzieć
Zespół alergii jamy ustnej zwany także ustnym zespołem uczuleniowym, anafilaksją jamy ustnej oraz zespołem Amlota-Lessofa – to schorzenie osób uczulonych na pyłki roślin (m.in. traw). Alergia pojawia się po spożyciu niektórych pokarmów krzyżowo reagujących z alergenami pyłków u chorych na nie uczulonych. Do symptomów chorobowych należy m.in. obrzęk w obrębie błon śluzowych jamy ustnej.
Choroba dziąseł kluczowa dla rozwoju RZS – nowe badania
Cukrzyca czy choroba Hashimoto to nie jedyne schorzenia, które mogą mieć związek również ze stanem Twoich dziąseł. Są kolejne naukowe dowody na to, że pacjenci z paradontozą są w grupie podwyższonego ryzyka reumatoidalnego zapalenia stawów.
Nieprzyjemny zapach z ust – nie tylko brak higieny odpowiada za nieświeży oddech
Nieświeży oddech zdarza się każdemu – wystarczające jest przecież spożycie posiłku i nieumycie po nim zębów. Przypadłością pewnych jednak osób jest wyjątkowo nieprzyjemny zapach z ust. Jakie mogą być przyczyny tego problemu i co sugeruje konieczność skonsultowania się z lekarzem w przypadku bardzo nieprzyjemnego zapachu z ust?
- Reklama
Dzień Wszystkich Świętych
Pierwsze dni listopada to czas nie tylko relaksu – związanego z dniem czy dniami wolnymi od pracy – ale przede wszystkim refleksji, zadumy i wspomnień. Dzień Wszystkich Świętych, obchodzony 1 listopada, jest znakomitą okazją do zrealizowania wyżej wymienionych czynności.
Choroby przyzębia a marskość wątroby: sprawdź zadziwiającą zależność!
Marskość wątroby – schorzenie spotykane niestety coraz częściej – stwarza zagrożenie wystąpieniem wielu różnych problemów, takich jak m.in. żylaki przełyku, wodobrzusze czy encefalopatia wątrobowa. Związane z marskością bywają różne nieprawidłowości, jedną z nich są zaburzenia składu flory jelitowej obecnej w jamie ustnej i jelitach. Jak przekonują uczeni z Virginia Commonwealth University i Hunter Holmes McGuire VA Medical Center, oddziaływania wpływające na skład flory bakteryjnej – między innymi leczenie chorób przyzębia – mogą mieć wpływ na stan pacjentów z marskością wątroby.
Masz czarną plombę? Uważaj, może być szkodliwa!
Stosowane w stomatologii od dziesięcioleci plomby amalgamatowe stały się ostatnio tematem wielu dyskusji. Czarne wypełnienia są niezwykle szkodliwe i zarazem niebezpieczne dla naszego organizmu, szczególnie dla kobiet w ciąży lub karmiących piersią. W związku z tym w krajach Unii Europejskiej podjęto decyzję bezwzględnego redukowania wypełnień amalgamatowych, by ostatecznie całkowicie zaprzestać ich stosowania do 2030 roku
Ubytki przyszyjkowe: czym są i jakie są przyczyny ich powstawania?
Ubytki zębowe typowo kojarzone są z próchnicą, prawda jest jednak taka, że w ludzkim uzębieniu pojawiać się mogą ubytki całkowicie innego pochodzenia. Takowymi są ubytki przyszyjkowe, które nie tylko mogą prowadzić do znacznego dyskomfortu, ale i – ze względu na ich lokalizację – bywają wyjątkowo nieestetyczne. Z jakiego jednak powodu powstawać mogą ubytki przyszyjkowe i na czym polega ich leczenie?
Wciąż boimy się wizyt u stomatologa
Wizyta u stomatologa w dalszym ciągu stanowi problem dla dużej części Polaków. Okazuje się, że dentofobia, czyli strach przed pójściem do dentysty, występuje u prawie połowy naszych rodaków.
Zmiany w obrębie jamy ustnej świadczące o zaburzeniach genetycznych
Choroby genetyczne towarzyszą człowiekowi od wieków, a samo zjawisko dziedziczenia, choć niewyjaśnione i nie do końca zrozumiane, było jednak zauważalne. Obecnie znanych jest około 4000 chorób o podłożu genetycznym, które występują u około 2% populacji. Każda z nich ma wpływ na życie i funkcjonowanie człowieka, skracając niejednokrotnie życie. Wiele z nich znajduje także swoje odzwierciedlenie w jamie ustnej, objawiając się różnymi nieprawidłowościami.
- Reklama
Bladość dziąseł: przyczyny
Typowo dziąsła mają barwę różową. Ich kolor jest jednak cechą osobniczą – jedni ludzie mają jaśniejsze, a inni ciemniejsze dziąsła i jest to stan całkowicie prawidłowy. Zdarza się jednak, że pacjent zauważy, że jego dziąsła stały się zdecydowanie bardziej blade niż wcześniej – jakie mogą być przyczyny bladości dziąseł i czy problem ten trzeba skonsultować z jakimś specjalistą?
Jak dbać o zęby pod aparatem ortodontycznym?
Wiele osób nosi aparat ortodontyczny w celu uzyskania prostych zębów. Elementy aparatu zasłaniają znaczną część powierzchni zębów, powodując tym samym utrudnione dbanie o higienę jamy ustnej. Taki stan rzeczy grozi wystąpieniem próchnicy, jak i rozwinięciem się zmian zapalnych dziąseł. Dowiedz się, jak przeciwdziałać pogorszeniu kondycji zębów w trakcie noszenia aparatu ortodontycznego.
Wakacyjne słońce niezbędne dla zdrowia zębów
Wiele osób cierpi na niedobór witaminy D, szczególnie osoby które żyją w klimacie umiarkowanym takim jak Polska. Letnie wakacje mogą być kluczem do rozwiązania problemu jej niedoboru w organizmie, ponieważ głównym źródłem jest właśnie słońce. Witamina D ma również kluczowy wpływ na zęby i kości.
Z jakich powodów zęby mogą stawać się czarne?
Czarne przebarwienia zębów typowo powiązuje się z próchnicą, wpływ jednak na pojawianie się takich zmian barwy uzębienia mogą mieć również stosowane używki czy przyjmowane przez pacjenta... leki. Przyczyn tego, że zęby stają się czarne, wyróżnić można wiele, jedno jednak można powiedzieć z całą pewnością: kiedy uzębienie przybiera taką właśnie barwę, konieczne jest pilne udanie się do stomatologa.
Guma bezcukrowa a profilaktyka próchnicy
Próchnica zębowa jest jednym z najbardziej rozpowszechnionych problemów zdrowotnych na świecie. Polska jest krajem przodującym w problemach próchnicowych w Europie przy skali 90% populacji borykających się z tego rodzaju patologiami w obrębie jamy ustnej. Oprócz zachowania odpowiedniej higieny oraz regularnych wizyt u dentysty specjaliści zawracają uwagę na skuteczność żucia gumy bezcukrowej w kontekście obniżeni demineralizacji zębów.
Polifenole obecne w winie mogą zwalczać bakterie jamy ustnej
O korzyściach zdrowotnych płynących ze spożywania wina (oczywiście w rozsądnych ilościach) mówi się już od dawna. Alkohol ten miałby korzystnie wpływać m.in. na serce czy na układ pokarmowy. Badacze wciąż jednak winom się przyglądają i, co ciekawe, odkrywają ich kolejne dobroczynne właściwości. Ostatnie doniesienia związane właśnie z tym tematem pochodzą z Hiszpanii – tamtejsi naukowcy zajmowali się tym, jak obecne w winie substancje mogą wpływać na stan zdrowia jamy ustnej.
Badania genomu rekinów a regeneracja zębów u ludzi
Utrata zębów to problem nieobcy gatunkowi ludzkiemu – według statystyk amerykańskich zaledwie niespełna 35% obywateli Stanów Zjednoczonych, będących pomiędzy 40. a 64. rokiem życia, posiada wszystkie swoje zęby. Inaczej bywa już w świecie zwierząt – przykładowo rekiny w ciągu życia mogą stracić nawet 30 tysięcy zębów, które im po prostu… odrastają. Obserwacje dotyczące tych właśnie ryb – jak przekonują uczeni z Wielkiej Brytanii – mogą być kluczowe do odkrycia sposobu na to, aby możliwa była regeneracja uzębienia u ludzi.
Gdy wyrośnie pierwszy mleczak, czyli pierwsza wizyta u dentysty
Pierwsza wizyta u stomatologa to prawdziwe wydarzenie nie tylko dla dziecka, ale przede wszystkim dla rodzica. Ważne jest pierwsze wrażenie pociechy, które może zadecydować o stosunku do dentysty w późniejszych latach. W jakim wieku należy pierwszy raz udać się do stomatologa i jak powinna przebiegać wizyta?
Bezwiertłowe leczenie zębów
Wizyta u dentysty kojarzy się z borowaniem oraz wiertłem i jego nieprzyjemnym charakterystycznym odgłosem. Nie wspominając już o takich dodatkowych atrakcjach, jak nieprzyjemne uczucie nacisku, wibracje w zębie, a także specyficzny zapach. Powyższe czynniki powodują dyskomfort w gabinecie dentystycznym. Współczesna stomatologia stara się eliminować – jak tylko to możliwe – nieprzyjemnedoznania pacjentów. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom tym wszystkim, którzy boją się dentysty, w ofercie leczenia stomatologicznego znalazło się leczenie bezwiertłowe.
Erozja szkliwa i kwaśne pokarmy, czyli dlaczego czasem warto używać słomki
Produkty zawierające kwasy mogą prowadzić do erozji szkliwa – ten fakt jest znany już od dawna. Badacze z King’s College London przyjrzeli się jednak temu zagadnieniu bliżej i udało im się zaobserwować, jakie dokładnie pokarmy najbardziej sprzyjają erozji szkliwa. Oprócz tego specjaliści przekonują również, że zagrożenie problemem bywa różne w zależności od tego, jak i kiedy spożywamy pokarmy zawierające kwasy.