Porady specjalisty z kategorii: Leczenie i profilaktyka
Uszkodzenia szkliwa zębów - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie
Szkliwo to tkanka pokrywająca zębinę w obrębie korony zęba. Zbudowane jest w około 98% z kryształów dwuhydroksyapatytu (związek nieorganiczny) co powoduje, że jest bardzo trwałe. Pozostałe 2% stanowi woda wraz ze związkami organicznymi. Szkliwo zaliczane jest do najtrwalszej tkanki organizmu. Chroni przed kwaśnymi, słodkimi, słonymi, zimnymi oraz gorącymi pokarmami. Niestety szkliwo nie jest wieczne - zużywa się oraz starzeje.W naszej codziennej diecie obecne są pokarmy oraz napoje, które prowadzą do uszkodzenia szkliwa. Przyczynia się do tego także niewłaściwa higiena jamy ustnej (nieprawidłowe szczotkowanie zębów, używanie mocnych past wybielających oraz niewłaściwej szczoteczki do zębów). Zniszczone szkliwo staje się cieńsze, co może prowadzić do odczuwania bólu np. podczas picia zimnych napojów. W takiej sytuacji należy jak najszybciej zgłosić się do stomatologa.
Próchnica zębów - profilaktyka, przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie
Profilaktyka próchnicy jest bardzo ważna nie tylko u osób dorosłych, czy starszych ale także u dzieci. Jest to bardzo podstępna choroba, która może doprowadzić do utraty zębów. Przyczyn próchnicy jest bardzo wiele przy czym największy wpływ na jej rozwój ma niewłaściwa higiena jamy ustanej i spożywanie zbyt dużej ilości słodyczy. Choroba ta leczona jest w gabinetach stomatologicznych, przy czym nie zawsze udaje się uratować zęba.
Afty - rodzaje, przyczyny powstawania, przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie
Afty zaliczane są do często spotykanych dolegliwości u osób w każdym wieku. Są to bardzo bolesne owrzodzenia (ubytki błony śluzowej w jamie ustnej) o kulistym kształcie i wielkości od 1 do 3 cm średnicy. Najczęściej występują pojedynczo, choć zdarzają się przypadki, że tworzą skupiska. Bardzo szybko można pomylić je z pleśniawkami, zwłaszcza u dzieci. Przypominają je kształtem oraz kolrem. Umiejscawiają się od wewnętrznej strony policzków, na dziąsłach, na języku czy podniebieniu miękkim.Afty pokryte są białawym nalotem, ich obrzeże ma kolor bordowy (jest to stan zapalny). Bolesne owrzodzenia najczęściej ustępują po około czterech tygodniach. Przyczyn ich powstawania jest bardzo wiele. Małe i łagodne afty nie wymagają specjalistycznego leczenia. Duże afty w wielu przypadkach wymagają włączenia nie tylko środków przeciwbólowych, ale także koagulacyjnych oraz płukanek. Pamiętajmy jednak by stosować je zgodnie z zaleceniami lekarskimi. Po zakończonym leczeniu należy udać się z pociechą na konsultację specjalistyczną.
Gingivitis, zapalenie dziąseł - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie
Większość pacjentów zgłaszających się do dentysty uważa, że powinno się dbać tylko i wyłącznie o zęby. Nie ma bardziej błędnego przekonania, gdyż nie tylko nasze zęby wymagają pielęgnacji ale także dziąsła i cała jama ustana. Bardzo częstą dolegliwością u pacjentów jest zapalenie dziąseł. Wielu z nich bagatelizuje ten stan, a może on się skończyć nawet wypadaniem zębów. Zapalenie dziąseł zawsze wymaga odpowiedniego leczenie i szczególnego dbania o higienę jamy ustanej. Jeśli nie wiemy co nam dolega warto zgłosić się do stomatologa na konsultacje.
- Reklama
Próchnica zębów - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie
Próchnica to powszechnie używany i znany nam termin. Może wystąpić u dzieci, młodzieży, dorosłych oraz osób starszych. Niewielu z nas zdaje sobie sprawę z tego, że jest to proces demielinizacyjny zęba, który w konsekwencji prowadzi do jego rozpadu. Przyczyniają się do tego bakterie. Nieleczona próchnica prowadzi do stanów zapalnych przyzębia i wypadania zębów. Jak pokazują badania naukowe oraz obserwacje stomatologów, wielu pacjentów nie jest świadomych, co odpowiada za rozwój próchnicy, jakie są jej objawy oraz sposoby leczenia. Niewielu także wie jaka jest zasada prawidłowego dbania o zęby oraz dziąsła. Jeśli tego nie wiemy warto zapytać stomatologa bądź sięgnąć do literatury.
Periodontitis, zapalenie przyzębia - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie
Wielu pacjentów dba o swoje zęby nie zdając sobie sprawy z faktu, że trzeba także w sposób szczególny dbać o całe przyzębie. Jest to bowiem zespół tkanek, które otaczają ząb. Ich zadaniem jest sprawienie by było on stabilny i nieruchomy (utrzymują go w zębodole) a co ważne chronią przed wnikaniem zakażenia. Aby dbać prawidłowo o przyzębie, musimy codziennie szczotkować zęby, używać nici dentystycznych, płukać jamę ustną a co ważne kontrolować wygląd tkanek przyzębia.
Bakterie w jamie ustnej - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie
Wiele osób, zakłada, iż szczotkując zęby minimum dwukrotnie w ciągu doby, używając nici dentystycznych, dokładnie wypłukując jamę ustną czy czyszcząc język pozbywają się z jamy ustnej wszystkich bakterii.
Torbiele zębopochodne - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie
Torbiele, inaczej cysty to patologiczne zmiany, które w większości przypadków wyścielone są nabłonkiem (choć nie jest to norma). We wnętrzu torbiel nie zawiera ropy a gaz lub płyn. Wszystkie torbiele, które umiejscawiają się w okolicach szyi oraz głowy są w sposób szczególny traktowane przez stomatologów.
Zapalenie zatok szczękowych - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie
Zatoki szczękowe należą do zatok przynosowych. Ze względu na bliskość przewodów nosowych, zapalenie z błony śluzowej nosa, może łatwo przenosić się na ich obszar. Jednocześnie odpływ wydzieliny z zatok jest utrudniony, przez co łatwo dochodzi do ich stanu zapalnego, który może manifestować się jako zapalenie ostre lub przewlekłe. Wyróżniamy również zapalenia zatok o przebiegu wirusowym (zwykle łagodniejsze) i bakteryjnym.
Paradontoza - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie
Paradontoza to schorzenie, które dotyka coraz młodsze osoby. Szacuje się, że już siedmiu na dziesięciu Polaków będzie prawdopodobnie skarżyć się na przykre objawy tej choroby. Nie każdy przypadek paradontozy musi jednak kończyć się utratą zębów lub licznymi dolegliwościami.
- Reklama
Zapalenie ślinianek - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie
Ślinianki to niewielkie narządy gruczołowe odpowiedzialne za produkcję śliny, która zwilża błony śluzowe jamy ustnej i ułatwia trawienie oraz przełykanie. Jak każdy narząd w naszym ciele również ślinianki mogą zostać zajęte procesem chorobowym.
Ranula czy żabka - torbiele podjęzykowe - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie
Te przyjemne dla ucha nazwy, jak ranula czy żabka oznaczają wspólny medyczny termin, jakim jest torbiel ślinianki podjęzykowej. Ślinianka podjęzykowa to niewielki gruczoł zlokalizowany w dnie jamy ustnej, odpowiedzialny za zwilżanie błon śluzowych jamy ustnej i kęsów pokarmowych.
Grzybica jamy ustnej - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie
Grzybica jamy ustnej to problem często niedoceniany, zarówno przez lekarzy, jak i przez pacjentów. Mnogość objawów, jakie mogą pojawić się w jej przebiegu, dodatkowo nie ułatwia diagnozy. Jak więc poznać, że mamy do czynienia z grzybicą jamy ustnej?
Afty i pleśniawki - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie
Afty i pleśniawki to problem, który zna większość z nas. Niewielkie zmiany błony śluzowej jamy ustnej, które powodują dużą bolesność mogą pojawiać się niemal w każdym wieku. Nie są od nich wolne nawet niemowlęta.
Zęby mądrości
Trzecie zęby trzonowe, potocznie zwane ósemkami lub zębami mądrości, zazwyczaj wyrastają między 17. a 25 rokiem życia. Czasami ten proces trwa nawet do 40 roku życia, zdarza się również, że ósemki nie pojawiają się wcale.
Wpływ hormonów na nadwrażliwość dziąseł
Nadmierna wrażliwość dziąseł, ich zaczerwienienie oraz ból przy szczotkowaniu zębów mogą mieć różne przyczyny. W kobiecym organizmie jedną z nich mogą być zaburzenia gospodarki hormonalnej.
RTG zębów - pomoc w diagnozie
Zdjęcie rentgenowskie zębów jest metodą powszechnie stosowaną w diagnostyce stomatologicznej. W jakim celu się ją stosuje i przed jakimi zabiegami jest niezbędne?
Ocena prawidłowości ułożenia ósemek
Trzecie zęby trzonowe, potocznie zwane ósemkami lub zębami mądrości, zazwyczaj wyrastają między 17. a 25 rokiem życia. Czasami ten proces trwa nawet do 40 roku życia, zdarza się również, że ósemki nie pojawiają się wcale.
Nadwrażliwość zębów - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie
Nadwrażliwość zębów jest chorobą, charakteryzującą się bólem zębów w przypadku poddania ich działaniu niskiej lub wysokiej temperatury, kwaśnych lub słodkich pokarmów i napojów lub nacisku na zęby podczas szczotkowania. Powstaje na skutek odsłonięcia kanalików zębinowych.
Nadwrażliwość dziąseł - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie
Opuchlizna, zaczerwienienie, ból i tendencja do krwawień, popularnie nazywane nadwrażliwością dziąseł, mogą prowadzić do rozwoju paradontozy, a nadwrażliwości zębów, a nawet ich utraty. Mogą być również oznaką poważniejszych chorób, efektem wpływu hormonów na kobiecy organizm lub skutkiem ubocznym przyjmowanych leków.