Wiadomości z kategorii: Leczenie i profilaktyka
Robotyka w leczeniu zepsutych zębów
Nowoczesne technologie szybko zmieniają opiekę dentystyczną. W Stanach Zjednoczonych naukowcy testują system, który może przenikać nawet do mniej dostępnych miejsc w jamie ustnej.
Skaling i piaskowanie zębów – wskazania i przeciwwskazania
Piękny i zdrowy uśmiech to marzenie wielu z nas. Prawidłowa higiena to pierwszy krok do uzyskania wymarzonego uśmiechu. W gabinetach stomatologicznych możemy skorzystać z usług skalingu i piaskowania, które pozwolą utrzymać zęby w świetnej kondycji.
Jak radzić sobie z porannym, nieświeżym oddechem?
Nieprzyjemny zapach mimo wieczornego mycia zębów pojawia się co rano w naszych ustach. Czy jest sposób na radzenie sobie z tym problemem?
E-papierosy a zdrowie jamy ustnej i choroby przyzębia
Elektroniczne papierosy cieszą się stosunkowo dużym zainteresowaniem – zwolennicy nowatorskich wyrobów zawierających nikotynę przekonują, że ich stosowanie jest zdecydowanie bezpieczniejsze od palenia zwyczajnych papierosów. Z drugiej jednak strony medycy zwracają uwagę na to, że również i e-papierosy mogą negatywnie wpływać na zdrowie – badacze z Nowego Jorku analizowali to, jak wpływają one na stan jamy ustnej.
- Reklama
Ropień dziąsła - sposoby leczenia
Pojawienie się ropy zawsze świadczy o przebiegającym stanie zapalnym, które wymaga podjęcia leczenia. Domowe sposoby jak płukanki czy zażywanie leków przeciwzapalnych i przeciwbólowych nie usuwa przyczyn schorzenia. Co więc zrobić? Kiedy udać się do dentysty?
Czynniki ryzyka i objawy grzybicy jamy ustnej
Grzybica jamy ustnej może prowadzić do występowania różnego rodzaju objawów, z których część bywa bardzo nawet uciążliwa dla pacjentów. Zazwyczaj nie jest to jednostka stanowiąca poważne zagrożenie dla zdrowia, u pewnych jednak osób może dochodzić do rozsiewu zakażenia. Czym charakteryzuje się więc grzybica jamy ustnej i kto jest najbardziej zagrożony jej wystąpieniem?
Lęk przed zachorowaniem na COVID-19 a wizyty u stomatologa
W związku z pandemią wiele osób unika odwiedzania różnych miejsc, w tym również i gabinetów lekarskich. Tak jak pewne wizyty rzeczywiście można odroczyć, tak w przypadku innych nie sposób tego zrobić – mowa chociażby o wizytach u dentysty w razie wystąpienia silnego bólu zęba. Nawet jednak ci pacjenci, których dręczą nasilone bóle zębów, mogą obawiać się obecnie COVID-19 – czy rzeczywiście w związku z pandemią lepiej wstrzymać się od odwiedzania stomatologów?
Problem nieświeżego oddechu
Nieświeży oddech jest stanem powodującym duże poczucie dyskomfortu i wprawiającym wielokrotnie w zakłopotanie. Jednak stanowić może efekt nawet bardzo poważnych problemów zdrowotnych. Główną i najczęstszą zarazem przyczyną nieświeżego oddechu jest niewłaściwa lub niewystarczająca higiena jamy ustnej, jednak z tego typu problemem warto wrócić się do lekarza specjalisty.
Czy kontraktowanie świadczeń profilaktycznych w stomatologii przez higienistki to dobre rozwiązanie?
Profilaktyka stomatologiczna ma kluczowe znaczenie dla utrzymania zdrowych zębów oraz zapobieganiu chorób przyzębia oraz jamy ustnej. Z uwagi na fakt kosztów świadczeń refundowanych, wielu lekarzy nie podejmuje się współpracy z NFZ, co wpływa na ograniczenie dostępu do świadczeń profilaktycznych. Czy więc zakontraktowanie usług z zakresu profilaktyki dentystycznej, z higienistkami byłoby dobrym rozwiązaniem problemu?
Zdrowie jamy ustnej a COVID-19: zaniedbania higieniczne mogą sprzyjać zakażeniu
COVID-19 to choroba, o której od 2020 roku nieustannie się mówi. Wspomina się zarówno o coraz to kolejnych wariantach koronawirusa, jak i o możliwych następstwach wywoływanej przez niego choroby. Nietrudno natknąć się na doniesienia o kardiologicznych czy neurologicznych powikłaniach COVID-19, dużo jednak trudniej trafić na informacje o związku tej choroby ze zdrowiem jamy ustnej. Takowa zależność – wbrew pozorom – zdecydowanie istnieje i nie jest ona tak oczywista, jak mogłoby się wydawać.
- Reklama
Domowe produkty do wybielania zębów – czy są bezpieczne?
Śnieżnobiały uśmiech jest marzeniem niejednej z nas. Czy wybielanie zębów w domu jest bezpieczne? Czy kupując produkty w sieci, możemy być pewni ich bezpieczeństwa?
Nadwrażliwość zębów. Jak sobie z tym radzić domowymi sposobami?
Nadwrażliwość zębów to niezwykle nieprzyjemna dolegliwość, która może powodować ból podczas spożywania posiłków i picia napojów – niekoniecznie bardzo zimnych lub gorących. Jednak istnieje kilka domowych sposobów, które mogą zmniejszyć wrażliwość zębów.
Pęknięty ząb – przyczyny, objawy, co należy zrobić?
Pęknięty ząb, poza kwestią estetyczną, może być również powodem nieprzyjemnych dolegliwości. Ból podczas przeżuwania pokarmów lub nagle pojawiająca się nadwrażliwość mogą być oznaką pękniętego zęba. Co należy zrobić w takiej sytuacji?
Życzenia Wielkanocne
Drodzy Użytkownicy,w tym szczególnym czasie, ale też ze względu na obecnie panującą sytuację na świecie, pragniemy życzyć Wam przede wszystkim zdrowych, pogodnych i spokojnych Świąt Wielkiej Nocy.
Wychodzące zęby mądrości – jak złagodzić ból?
Kiedy przebijają się zęby mądrości, zwykle towarzyszy temu ból. Dyskomfort i nieprzyjemne uczucie podczas wychodzenia ósemek mogą ustąpić samoistnie, ale w niektórych przypadkach niezbędne będzie aktywne leczenie i interwencja specjalisty. Istnieje kilka domowych sposób, które mogą złagodzić nieprzyjemne uczucie i dyskomfort podczas wyrzynania ósemki.
Wapń a zęby, czyli jak niedobór wapnia szkodzi ludzkiemu uzębieniu?
Powszechnie wiadomo o tym, że wapń jest minerałem niezwykle ważnym dla ludzkich kości. W organizmie człowieka wpływa on jednak nie tylko na kościec – od ilości wapnia uzależniona jest także kondycja ludzkich zębów. Jak więc może wpływać na zęby niedobór wapnia i jakie produkty należy spożywać, aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia niedoboru wapnia?
Płukanie ust słoną wodą – co należy wiedzieć?
Podczas gdy apteki i inne sklepy sprzedają płyny do płukania ust, istnieją alternatywne, domowe sposoby łagodzące. Płukanie jamy ustnej słoną wodą może pomóc w utrzymaniu czystości oraz złagodzić dyskomfort wynikający z bólu gardła, owrzodzenia jamy ustnej czy zabiegów dentystycznych.
Tłuszczaki w jamie ustnej – sposób postępowania
W błonie śluzowej jamy ustnej mogą pojawić się drobne ranki, mikrouszkodzenia, afty, a niekiedy również tłuszczaki. Czym są te ostatnie i jak się je leczy?
Recesja dziąseł: czym jest i co może nam pomóc?
Cofanie się dziąseł (fachowo określane jako recesja dziąseł) to wbrew pozorom poważny problem – sprzyja on bowiem m.in. próchnicy zębowej. Najistotniejsze są próby zapobiegania wystąpieniu takiego zjawiska, wtedy jednak, gdy już do niego dojdzie, należy podejmować próby zahamowania jego dalszego rozwoju. W tym celu skorzystać można z pewnych domowych sposobów – co więc może pomóc w walce z cofaniem się dziąseł?
Wpływ olejku goździkowego na zdrowie jamy ustnej
Olejek goździkowy od wieków stosowany był w tradycyjnej medycynie indyjskiej i chińskiej w celu łagodzenia bólu zębów. Zawiera eugenol, który połączono z tlenkiem magnezu, tworząc w stomatologii materiał wypełniający. Czy olejek goździkowy może leczyć ból zęba?