Artykuły z kategorii: Ortodoncja
Śpisz na brzuchu? Możesz mieć kłopoty ze zgryzem!
Stomatolodzy od dawna alarmują, że złe nawyki mają niekorzystny wpływ na zdrowie naszych zębów. Zaskoczyć może jednak fakt, że do rozwoju wad zgryzu i problemów z zębami może przyczynić się… spanie na brzuchu.
Nowoczesne aparaty ortodontyczne z zamkami samoligaturującymi
Aparat ortodontyczny stworzony jest do leczenia wad zgryzu – krzywe zęby (stłoczenia zębowe) są najczęstszym powodem zakładania aparatów stałych. Do tej pory aparaty ortodontyczne wykorzystywały do działania ligaturę (małą gumową opaskę trzymającą łuk ortodontyczny w zamku i wywołującą przemieszczenie zębów do żądanej pozycji). Obecnie w leczeniu stosuje się także aparaty samoligaturujące – nieposiadające ligatur. Funkcjonowanie oparte jest o działanie klapek utrzymujących łuk ortodontyczny w zamkach.
Ortodoncja bezekstrakcyjna – charakterystyka
W obecnej dobie leczenia ortodoncyjnego, w wielu przypadkach nie ma już konieczności przeprowadzania ekstrakcji. Jak pokazują badania efekty leczenia techniką bezekstrakcyjną dają lepsze wyniki, szczególnie, jeżeli chodzi o zakres uzyskania ładnego profilu twarzy. Ortodoncja bezekstrakcyjna pozwala osiągnąć poza estetycznym uśmiechem także i taki profil i to przy zachowaniu wszystkich zębów.
Aparat ortodontyczny – moda czy potrzeba?
Aparat ortodontyczny jest oznaką dbałości o siebie i swoje zdrowie. Noszą go zarówno dzieci, jak i osoby starsze. W zależności od wieku aparat może niwelować inne problemy. Im szybciej zostanie wykryta potrzeba jego zastosowania, tym większa szansa, że pacjent będzie mógł cieszyć się nie tylko zdrowym uzębieniem, ale także pięknym uśmiechem. I choć podejście holistyczne dla wielu jest wciąż niezrozumiałe, to właśnie tu należy szukać źródła wielu chorób naszego organizmu.
- Reklama
Aparat ortodontyczny zakładany na noc
Każdy z nas chce mieć zdrowe i proste zęby, dlatego aparaty ortodontyczne stały się obecnie bardzo powszechne. Oprócz tradycyjnego stałego aparatu na zęby istnieje również aparat ruchomy - zakładany głównie na noc. Czy jest on dla każdego, jakie są jego wady i zalety i czy można go otrzymać w ramach bezpłatnego leczenia ortodontycznego?
Chrapiesz? Dentysta ci pomoże
Z problemem chrapania zmaga się spora część populacji - 40% kobiet i 60% mężczyzn. Wiele osób bagatelizuje tę „głośną” dolegliwość, nie zdając sobie sprawy, że nieleczona niesie za sobą poważne oraz groźne konsekwencje zdrowotne - przede wszystkim obturacyjny bezdech senny, który jest wielosekundowym zatrzymaniem oddechu podczas snu. Ponadto chrapanie to następstwa w postaci m.in. niewyspania, zmęczenia, problemów z koncentracją. Niezmiernie ważne jest dlatego, aby schorzenie leczyć.
Powikłania po stosowaniu aparatów ortodontycznych
Leczenie ortodontyczne, choć znane od wieków, dziś przybiera nieco inną formę głównie ze względu na rosnące potrzeby estetyczne klientów gabinetów ortodontycznych. Mowa o leczeniu kosmetycznym, które ma na celu poprawę wyglądu naszych zębów. Jednak leczenie ortodontyczne to przede wszystkim eliminacja wad zgryzu narządu żucia. Jak każdy rodzaj leczenia, leczenie ortodontyczne również niesie za sobą ryzyko występowania powikłań lub skutków ubocznych, w postaci zmian próchnicowych, resorpcji dziąseł czy resekcji korzeni.
Aparaty ortodontyczne
Każdy z nas marzy o zdrowych, prostych i białych zębach. Dzięki temu zyskujemy nie tylko na wyglądzie, ale jesteśmy bardziej pewni siebie. Wyprostowane zęby dają szansę na zlikwidowanie, a przynajmniej zmniejszenie niektórych wad wymowy, dokładniejsze rozgryzanie pokarmu oraz jego trawienie. To chroni nas przed różnego rodzaju chorobami ze strony układu pokarmowego.
Kłopotliwy aparat
Odklejenie pierścieni, zamków, a także ból czy podrażnienia. Wszystkiego nie da się przewidzieć. Choć zakładając aparat ortodonta przekazuje kompendium wiedzy na temat jego funkcjonowania, zdarzają się niespodziewane sytuacje. Jak sobie radzić, gdy w najmniej oczekiwanym momencie pojawią się problemy?
Wewnętrzny aparat ortodontyczny
Marzysz o idealnym uzębieniu, ale nie wyobrażasz sobie noszenia widocznego aparatu przez długie miesiące? Wewnętrzny aparat ortodontyczny może rozwiązać ten problem.
- Reklama
Nakładki prostujące - fakty i mity
Nakładki prostujące to innowacyjna metoda dotycząca korekty wad zgryzu. Jest idealnym rozwiązaniem dla osób posiadających problem krzywego uzębienia, których nie przekonuje leczenie tradycyjnym aparatem ortodontycznym ze względów np. estetycznych.
„Brzydkie kaczątko” u ortodonty
Gdy pojawiają się długo wyczekiwane stałe zęby, a mimo to uśmiechu dziecka nadal nie można nazwać „hollywoodzkim”, wielu rodziców wpada w panikę. Nowe jedynki są krzywe, a w dolnej szczęce zdaje się brakować miejsca. Nie musi to jednak wcale oznaczać rozwijającej się wady zgryzu. Wizyta w gabinecie ortodontycznym pomoże rozwiać wątpliwości.
Kiedy założyć aparat ortodontyczny?
W dzisiejszych czasach coraz więcej osób chce mieć piękny, zdrowy i biały uśmiech. Co ważne każdy chce mieć proste zęby. Prawidłowy zgryz ułatwia dbanie o higienę jamy ustnej (szczotkowania zębów, stosowanie nici dentystycznych). Pozwala także skutecznemu zapobieganiu parodontozie a także próchnicy.
Diagnostyka wad zgryzu
Diagnostyka wad zgryzu oparta jest na podziale w odniesieniu do trzech płaszczyzn.
Ryzyko próchnicy podczas leczenia ortodontycznego aparatem stałym
W jamie ustnej swoiste środowisko dla mikroorganizmów tworzone jest przez różne fizyko-chemiczne i biologiczne czynniki.
Zaburzenia rozwojowe zębów
Zaburzenia rozwojowe zębów mogą ujawnić się w okresie pierwszego ząbkowania (zęby mleczne) i drugiego (zęby stałe). Zaburzenia te dotyczą samego procesu ząbkowania, ale również anatomii i histologii zębów.