Zaloguj
Reklama

Protetyka

Protetyka to dział stomatologii zajmujący się uzupełnieniem straconych zębów. Pozwala to na przywrócenie sprawności żucia, poprawie mowy. Ma także wymiar estetyczny. Istnieje kilka rodzajów protez zębowych. Protezy zębowe mogą być pełne (po usunięciu wszystkich zębów) lub stosuje się protezy częściowe (wyjmowane, montowane do pozostałych zębów).

Protezy ze względu na ufiksowanie w jamie ustnej dzielą się na osiadające oraz szkieletowe.

Protezy osiadające to te z akrylu (całkowite lub częściowe), w przypadku większej ilości brakujących zębów refundowane przez NFZ.

Protezy szkieletowe dzielą się na: klasyczne (wykonane z metalu i akrylu), protezy elastyczne (wykonane z tworzyw elastycznych lub termoplastycznych).

Wykonanie protezy pełnej to kwestia kilku wizyt w gabinecie, zazwyczaj jej przygotowanie zajmuje kilka dni.

Każdy ubezpieczony pacjent spełniający pewne warunki, może starać się o refundację protezy przez NFZ - nie częściej niż co 5 lat.

Możliwe jest to w przypadku braku od 5 do 8 zębów w jednym łuku zębowym (trzecie zęby trzonowe, zęby ósemki - tzw. zęby mądrości - ósemki nie są liczone). Warunkiem koniecznym jest staranie się o protezę u lekarza stomatologa, który ma podpisaną umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia.

Refundacji podlega proteza pełna jak i częściowa, wykonywana zawsze z akrylu.

Należy pamiętać o dobraniu właściwego kleju do protezy.