Zaloguj
Reklama

Stomatologia estetyczna

Stomatologia estetyczna to grupa zabiegów dentystycznych, mających na celu poprawę wyglądu zębów. Wśród najczęstszych zabiegów można wymienić wybielanie zębów, licówki, korony ceramiczne, fluoryzacja, lakowanie zębów, skaling.

Wybielanie zębów to zabieg przeznaczony dla osób, które chcą mieć śnieżnobiały uśmiech. Różne czynniki wpływają na kolor zębów - wiek, choroby ogólne, zażywane leki, palenie tytoniu, niewłaściwa higiena jamy ustnej. Niektórzy próbują radzic sobie domowymi sposobami na wybielanie zębów, np. sodą oczyszczoną, kuchenną, sokiem z cytryny, węglem. Profesjonalne zabiegi wybielania wykonuje się w gabinecie dentystycznym. Zawsze wykorzystuje się nadtlenek wodoru.

Licówki to rozwiązanie dla osób, które chcą poprawić wygląd swoich zębów - korygują kształt zęba, diastemy, kolor i przebarwienia. Dzięki temu można uzyskać idealny kształt i kolor zębów.

Popularne jest także piaskowanie zębów. Jest to zabieg pomagający przywrócić naturalną biel zębów. Przy wykonywaniu zabiegu wykorzystuje się specjalny proszek (wodorowęglan sodu), który pod ciśnieniem z wodą czyści wszystkie powierzchnie zębowe z ciemnych osadów i niektórych przebarwień, pozwalając dotrzeć do miejsc trudno dostępnych. Zabieg piaskowanie zawsze poprzedzony jest usunięciem kamienia nazębnego skalerem ultradźwiękowym. Należy pamiętać, że osoby z rozrusznikiem serca muszą zabieg ten mieć wykonywany ręcznie, bez użycia ultradźwięków.

Fluoryzacja to zabieg, w którym na całe zęby nakłada się żele, pianki lub lakiery zawierające fluor, wbudowuje się on w strukturę szkliwa i czyni go bardziej odpornym na działanie bakterii powodujących próchnicę.

Lakowanie zębów to zabieg wykonywany u dzieci w wieku 4-13 lat. Polega na pokryciu głębokich bruzd zębów trzonowych specjalnym lakiem, który zawiera fluor - przez to nie osadzają się w nich bakterie.

Skaling to zabieg, podczas którego usuwa się osad i kamień z zębów, zapobiega to powstawaniu próchnicy i procesów zapalnych.

Nieco innym zabiegiem jest lakierowanie zębów - polega na nałożeniu odpowiedniej warstwy fluoru na zęby - jest to istotny element profilaktyki fluorowej - wzmacnia szkliwo.