Zaloguj
Reklama

Zachowawcza i endodoncja

Przeglądaj w kategorii Zachowawcza i endodoncja:
Reklama

Stomatologia zachowawcza z endodoncją to dział stomatologii, który zajmuje się profilaktyką próchnicy zębów oraz leczeniem ubytków, które już powstały. Endodoncja zajmuje się leczeniem kanałowym zębów.

Próchnica zębów to proces demielinizacyjny zęba, który prowadzi do jego rozpadu, przyczyniają się do tego bakterie. Nieleczona próchnica prowadzi do stanów zapalnych zębów i przyzębia, przyczynia się także do wypadania zębów. Wśród przyczyn próchnicy można wymienić: niewłaściwą dietę, niewłaściwą higienę jamy ustnej, obecność drobnoustrojów oraz wrażliwość powierzchni szkliwa na odwapnienie.

Objawy próchnicy to silna wrażliwość zębów na ciepłe lub zimne posiłki, kwaśny i słodki smak, bóle zębów, przebarwienia na zębach, ubytki w zębach, nieprzyjemny zapach z jamy ustnej. Leczenie próchnicy to usunięcie chorej tkanki zęba, a następnie zastąpienie jej odpowiednim wypełnieniem. Gdy stan zapalny jest bardzo głęboki konieczne jest leczenie kanałowe, a w niektórych przypadkach usunięcie zęba.

Leczenie kanałowe zębów

Fachowo nazywane endodoncją, jest koniecznością u pacjentów z zapaleniem miazgi zębowej. Leczenie kanałowe polega na oczyszczeniu kanału zębowego z chorej, zainfekowanej lub martwej miazgi, mechanicznym poszerzeniu kanałów, odpowiednim płukaniu ich środkami dezynfekującymi i w dalszym etapie wypełnieniu ich na stałe specjalnymi preparatami. Zabieg może być wykonywany ze znieczuleniem miejscowym zęba, więc nie powinien być zabiegiem bolesnym. Konsekwencją leczenia kanałowego jest martwy ząb z wypełnionymi do szczytu korzenia kanałami zębowymi, co sprawdzane jest na zdjęciu rtg po każdym leczeniu endodontycznym.