Zachowawcza i endodoncja
Resorpcja zębów
Resorpcja to proces utraty tkanek miękkich i twardych zęba w wyniku działania czynników fizjologicznych i patologicznych.
Badanie przewodnictwa elektrycznego jako metoda diagnozowania próchnicy
Opór elektryczny jest zjawiskiem fizycznym, które swoje zastosowanie znalazło również w diagnostyce próchnicy zębów.
Bakterie odpowiedzialne za powstawanie halitozy w jamie ustnej
Coraz więcej pacjentów, zgłasza się do lekarza- stomatologa, z zapytaniem co jest przyczyną ich nieprzyjemnego zapachu z ust, inaczej halitozy. Utrudnia on kontakty z innymi osobami, prowadzi do zakłopotania a co ważne, nie można się go pozbyć np. żując gumę miętową czy ssąc miętowe pastylki.
ART w stomatologii
ART jest ręczną metodą opracowania ubytków w stomatologii.
- Reklama
Trwałość wypełnień ubytków
Lekarz stomatolog, po zdiagnozowaniu ubytku, dokonuje jego wypełnienia. To, jak trwałe będzie owo wypełnienie, zależy od wielu czynników.
Próchnica wtórna
Próchnicą wtórną, nazywa się patologiczną zmianę, która rozprzestrzenia się wokół obudowy tkanek twardych zęba, czyli wokół wypełnień ubytków zębowych.
Powstawanie i diagnoza próchnicy
W wykrywaniu zmian patologicznych w stomatologii, duże znaczenie ma ocena stanu zębów na podstawie ich wyglądu.
Czynniki ryzyka próchnicy
Obecne postępowanie dotyczące próchnicy zębów obejmuje zapobieganie, kontrole oraz leczenie.
Ubytki niepróchnicowego pochodzenia
W ostatnich latach, lekarze stomatolodzy, coraz częściej dostrzegają problem ubytków zębowych niepróchnicowego pochodzenia.
Zęby mądrości – usuwać czy leczyć?
Wiele osób staje przed podobnym dylematem. Ósemki, zwane zębami mądrości, powodują często wiele trudności ze względu na występujące zapalenia, nieprawidłowy wzrost lub postępującą próchnicę. W jaki sposób i czy w ogóle powinno się je leczyć? Czy usunięcie jest lepszym rozwiązaniem?
- Reklama
Czym jest kwasowa erozja szkliwa?
Jeśli w naszym uzębieniu pojawiają się ubytki i nie są one spowodowane próchnicą, to najczęściej mamy do czynienia z kwasową erozją szkliwa.
Jak przetrwać wizytę u dentysty? - czyli walka z bólem u stomatologa
Zastosowanie znieczulenia w przypadku zabiegów stomatologicznych jest zazwyczaj miejscowe lub przewodowe.
Nieprzyjemny zapach z ust a chore dziąsła
Nieprzyjemny zapach z ust, spotykany jest u osób w różnym wieku, zarówno zdrowych jak i cierpiących na choroby.
Czy leczenie ubytku próchnicowego jest bezpieczne w ciąży?
Przez długie lata panował pogląd, iż kobieta ciężarna nie powinna chodzić do dentysty a już na pewno nie powinna mieć wykonywane jakiekolwiek zabiegi.
Jak chronić zęby przed erozją?
Erozja, czyli utrata szkliwa jest procesem, który dotyka wszystkich osób, od dzieci, po osoby starsze. Z czasem prowadzi ona do rozwoju próchnicy oraz nadwrażliwości zębów.
Czy ósemki może zaatakować próchnica?
Ósemki, nazywane są inaczej zębami mądrości, głównie przez wiek, w którym się pojawiają (18-25 rok życia), zdarza się jednak, iż pojawiają się w wieku późniejszym.
Czym jest leczenie kanałowe?
Leczenie kanałowe, fachowo nazywane jest endodoncją i w większości przypadków, kojarzy się z silnym bólem i koniecznością wizyt u dentysty
Co zrobić gdy ósemka rośnie krzywo?
Ósemki, nazywane są także zębami mądrości, choć z mądrością nie mają wiele wspólnego.
Martwy ząb
O martwym zębie mówimy w sytuacji gdy doszło w nim do obumarcia tkanki znajdującej się w jego wnętrzu (tzw. miazga). Miazga zęba wykazuje bardzo bogate unaczynienie oraz ukrwienie.
Lakierowanie zębów u dorosłych
Lakierowanie jest bezbolesnym, często wykonywanym zabiegiem w gabinetach stomatologicznych. Wykonywane jest ono nie tylko u dzieci ale także u osób starszych.