Artykuły z kategorii: Zachowawcza i endodoncja
Nowoczesne leczenie endodontyczne
Endodoncja (leczenie kanałowe) odnosi się do leczenia chorób miazgi zęba i tkanek okołowierzchołkowych. Jest to jedna najtrudniejszych metod terapii w stomatologii zachowawczej. Do niedawna kojarzyła się z przykrymi odczuciami pacjenta, a także niepewnymi wynikami leczenia. Dzięki postępowi stomatologii leczenie endodontyczne stało się obecnie o wiele łatwiejsze.
Zmiany w obrębie jamy ustnej świadczące o zaburzeniach genetycznych
Choroby genetyczne towarzyszą człowiekowi od wieków, a samo zjawisko dziedziczenia, choć niewyjaśnione i nie do końca zrozumiane, było jednak zauważalne. Obecnie znanych jest około 4000 chorób o podłożu genetycznym, które występują u około 2% populacji. Każda z nich ma wpływ na życie i funkcjonowanie człowieka, skracając niejednokrotnie życie. Wiele z nich znajduje także swoje odzwierciedlenie w jamie ustnej, objawiając się różnymi nieprawidłowościami.
Ślina - zaburzenia wydzielania
Ślina jest wydzieliną pochodzenia organicznego, która jest mieszaniną wydzielin różnych gruczołów znajdujących się w jamie ustnej. W przypadku zaburzeń jej wydzielania można mówić o kserostomii czyli zmniejszonym wydzielaniu śliny oraz o ślinotoku czyli sytuacji nadmiernego wydzielania śliny. Zaburzenia wydzielania śliny mogą mieć swoja przyczynę w bezpośrednim uszkodzeniu gruczołu, ale również mogą towarzyszyć innym schorzeniom.
Zjawisko transiluminacji w diagnozowaniu ubytków zębowych
Rozwój współczesnej medycyny pozwala na używanie coraz nowocześniejszych oraz coraz skuteczniejszych metod oceny stanu tkanek zmineralizowanych.
- Reklama
Stomatopatie protetyczne
Stomatopatie protetyczne są to wszystkie zmiany na powierzchni błony śluzowej spowodowane użytkowaniem ruchomych protez całkowitych jak i częściowych.
Quantitative Light Induced Fluorescence czyli ilościowa indukowana światłem fluorescencja
Zmiany próchnicze, zachodzące w twardych tkankach zęba, są efektem różnego rodzaju czynników i patologicznych procesów, których poziom rozwoju jest podstawą w diagnostyce próchnicy.
Resorpcja zębów
Resorpcja to proces utraty tkanek miękkich i twardych zęba w wyniku działania czynników fizjologicznych i patologicznych.
Zęby mądrości – usuwać czy leczyć?
Wiele osób staje przed podobnym dylematem. Ósemki, zwane zębami mądrości, powodują często wiele trudności ze względu na występujące zapalenia, nieprawidłowy wzrost lub postępującą próchnicę. W jaki sposób i czy w ogóle powinno się je leczyć? Czy usunięcie jest lepszym rozwiązaniem?
Jak przetrwać wizytę u dentysty? - czyli walka z bólem u stomatologa
Zastosowanie znieczulenia w przypadku zabiegów stomatologicznych jest zazwyczaj miejscowe lub przewodowe.
Martwy ząb
O martwym zębie mówimy w sytuacji gdy doszło w nim do obumarcia tkanki znajdującej się w jego wnętrzu (tzw. miazga). Miazga zęba wykazuje bardzo bogate unaczynienie oraz ukrwienie.
- Reklama
Niepróchnicowe ubytki tkanek twardych zęba
W ostatnich latach wzrasta częstość występowania ubytków twardych tkanek zęba niepróchnicowego pochodzenia.