Wiadomości z kategorii: Zachowawcza i endodoncja
Jak radzić sobie z porannym, nieświeżym oddechem?
Nieprzyjemny zapach mimo wieczornego mycia zębów pojawia się co rano w naszych ustach. Czy jest sposób na radzenie sobie z tym problemem?
Pęknięty ząb – przyczyny, objawy, co należy zrobić?
Pęknięty ząb, poza kwestią estetyczną, może być również powodem nieprzyjemnych dolegliwości. Ból podczas przeżuwania pokarmów lub nagle pojawiająca się nadwrażliwość mogą być oznaką pękniętego zęba. Co należy zrobić w takiej sytuacji?
Płukanie ust słoną wodą – co należy wiedzieć?
Podczas gdy apteki i inne sklepy sprzedają płyny do płukania ust, istnieją alternatywne, domowe sposoby łagodzące. Płukanie jamy ustnej słoną wodą może pomóc w utrzymaniu czystości oraz złagodzić dyskomfort wynikający z bólu gardła, owrzodzenia jamy ustnej czy zabiegów dentystycznych.
Możliwe powikłania nieleczonych zakażeń zębowych
Bagatelizowanie próchnicy i infekcji zębowych skutkować może nie tylko ubytkami w uzębieniu – w przypadku zaniechania leczenia wymienionych wyżej problemów czasem dochodzi do występowania powikłań, które mogą nawet zagrażać życiu. Jakie jednak dokładnie są komplikacje nieleczonych zakażeń zębowych i po czym poznać, że mogło do nich właśnie dojść?
- Reklama
Wizyta u stomatologa w dobie koronawirusa
COVID-19, wirus, który w niezwykle szybkim tempie rozprzestrzenił się niemalże na całej kuli ziemskiej, dostarcza wiele pytań. Dotyczą one również wizyt lekarskich. Jak ma się koronawirus do zabiegów stomatologicznych? Warto iść czy lepiej przełożyć wizytę? Odpowiadamy na to pytanie.
Znieczulenie stomatologiczne – wszystko, co powinieneś wiedzieć
Pierwsze na świecie stomatologiczne znieczulenie zostało przeprowadzone w 1844 r. Ze względu na niewłaściwy dobór pacjenta, który także w XXI w. byłby sporym wyzwaniem dla anestezjologów, zakończyło się niepowodzeniem. Mimo wszystko to właśnie Horace Wells uznawany jest za ojca znieczulenia.
Grzybica jamy ustnej
Grzybicze zapalenie jamy ustnej jest schorzeniem mogącym wystąpić w każdym wieku, jednak najczęściej dotyka kobiet po 50. roku życia oraz osób starszych, u których występują problemy z dopasowaniem protezy zębowej. Na tę dolegliwość narażone są także w sposób szczególny osoby z zaburzeniami odporności, poddawane długotrwałej steroidoterapii, hormonoterapii, chemioterapii czy antybiotykoterapii.
Nowe wypełnienia stomatologiczne pomoga pokonać próchnicę?
Próchnica zębów stanowi jedno z najczęstszych i jednocześnie pociągających za sobą największe koszty schorzeń, w których patogenezę zaangażowane są drobnoustroje bakteryjne. Ze względu właśnie na jej wciąż znaczące rozpowszechnienie wśród pacjentów medycy podejmują się prób poszukiwań różnych metod, dzięki którym możliwe byłoby zwalczanie próchnicy – o jednej z nich wspominają specjaliści z Tel Aviv University.
Leczenie kanałowe – charakterystyka
Leczenie kanałowe (endodontyczne) to leczenie nieodwracalnego procesu zapalenia zachodzącego w miazdze zęba. Zapalenie jest skutkiem zaniedbania lub nieprawidłowo leczonej próchnicy. Ponadto może wystąpić w poważnych urazach zęba.
Zapalenia przyzębia – czym są i jak je leczyć?
Dziąsła, błona śluzowa wyrostka zębodołowego, cement korzeniowy, kości zębodołu, więzadła, naczynia krwionośne, limfatyczne, nerwy i tkanka łączna – to elementy składowe przyzębia. Swą łączną powierzchnią dorównują powierzchni dłoni. Stanowią więc całkiem spore podłoże dla rozwoju infekcji, zakażeń i chorób, dlatego trzeba o nie dbać w takim samym stopniu, w jakim dbamy o zęby.
- Reklama
Zespół piekących ust
Zespół piekących ust (ang. Burning Mouth Syndrome – BMS) jest uczuciem gorąca/pieczenia obejmującym wargi, język, dziąsła, wnętrze policzka i podniebienie. Nazywany bywa inaczej glossodynią.
Zęby zatrzonowe – rzadkie przypadki
Zęby zatrzonowe są rzadkim przypadkiem hiperdoncji, czyli zjawiska występowania nadliczbowych zębów. Ich wykrywalność jest niska, gdyż zauważa się je zazwyczaj przypadkowo w sytuacji wykonywania zdjęcia rentgenowskiego w diagnostyce innych schorzeń związanych z uzębieniem. Interwencja chirurgiczna to decyzja zależna od wielu czynników, a czasami pozostaje jedynie monitorowanie stanu pacjenta.
Ubytki przyszyjkowe: czym są i jakie są przyczyny ich powstawania?
Ubytki zębowe typowo kojarzone są z próchnicą, prawda jest jednak taka, że w ludzkim uzębieniu pojawiać się mogą ubytki całkowicie innego pochodzenia. Takowymi są ubytki przyszyjkowe, które nie tylko mogą prowadzić do znacznego dyskomfortu, ale i – ze względu na ich lokalizację – bywają wyjątkowo nieestetyczne. Z jakiego jednak powodu powstawać mogą ubytki przyszyjkowe i na czym polega ich leczenie?
Przyszłość biomateriałów stomatologicznych
W dziedzinie stomatologii, na uwagę zasługuje aspekt wypełnień ubytków oraz implantologii, ze względu na zmieniające się zapotrzebowania w zakresie leczenia stomatologicznego. Szacuje się coraz mniejsze zapotrzebowanie na leczenie w ramach ruchomych uzupełnień na rzecz uzupełnień miejscowych czy też uzupełnień w obrębie jednego zęba. Stawia to stomatologię przed wyzwaniem poszukiwania nowych rozwiązań w zakresie biomateriałów stosowanych w leczeniu oraz ulepszaniu ich biokompatybilności.
Czym jest EIS?
EIS to metoda impedancji spektroskopowej w diagnostyce zmian próchnicowych.
Ocena natężenia bólu pacjenta
W celu oszacowania subiektywnej odpowiedzi pacjenta, jako reakcji na ból, konieczne było stworzenie pewnych skal i standardów, pozwalających na usystematyzowanie odpowiedzi pacjenta, w taki sposób by można było spojrzeć na natężenie bólu w jak najbardziej obiektywny sposób.
Badanie przewodnictwa elektrycznego jako metoda diagnozowania próchnicy
Opór elektryczny jest zjawiskiem fizycznym, które swoje zastosowanie znalazło również w diagnostyce próchnicy zębów.
Bakterie odpowiedzialne za powstawanie halitozy w jamie ustnej
Coraz więcej pacjentów, zgłasza się do lekarza- stomatologa, z zapytaniem co jest przyczyną ich nieprzyjemnego zapachu z ust, inaczej halitozy. Utrudnia on kontakty z innymi osobami, prowadzi do zakłopotania a co ważne, nie można się go pozbyć np. żując gumę miętową czy ssąc miętowe pastylki.
ART w stomatologii
ART jest ręczną metodą opracowania ubytków w stomatologii.
Trwałość wypełnień ubytków
Lekarz stomatolog, po zdiagnozowaniu ubytku, dokonuje jego wypełnienia. To, jak trwałe będzie owo wypełnienie, zależy od wielu czynników.