Artykuły z kategorii: Zdrowe zęby
Profilaktyka dziąseł – poznaj kilka głównych zasad
Zdrowe dziąsła to zdrowe zęby. Nieleczone zapalenie przyzębia może doprowadzić nie tylko do paradontozy, ale także poprzez wprowadzenie drobnoustrojów do krwi – wywołać inne poważne schorzenia. Tak istotna jest dlatego odpowiednia profilaktyka dziąseł. O czym zatem warto pamiętać?
Korelacja pomiędzy infekcją zatok a bólem zęba
Do infekcji zatok dochodzi w momencie, gdy wirusy i bakterie umieszczone są w wyściółce zatoki. Zapaleniom lub innym zakażeniom często towarzyszy ból głowy, twarzy lub nieprzyjemny ucisk. W niektórych przypadkach występować może ból zęba. Jaka jest korelacja pomiędzy zatokami a tą dolegliwością? Wyjaśniamy.
Koronawirus: jakie obostrzenia są stosowane w poszczególnych krajach?
Koronawirus SARS-Cov-2 wywołuje chorobę o nazwie COVID-19. Choroba objawia się najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni i zmęczeniem. Wirus pierwszy raz pojawił się w grudniu w Chinach w miejscowości Wuhan. Dość szybko dostał się do Europy, Ameryki i na pozostałe kontynenty. Jednak każdy kraj działa w inny sposób w walce z tym niewidocznym wrogiem. Jak świat radzi sobie w walce z koronawirusem?
Mity na temat koronawirusa
COVID-19, obecnie powszechnie znany jako koronawirus, rozprzestrzenił się z Wuhan w Chinach na wszystkie kontynenty na Ziemi za wyjątkiem Antarktydy. Na tę chwilę liczba zakażonych osób na świecie przekracza 250 tysięcy, a gdy tylko w mediach pojawia się słowo pandemia, wśród ludzi zaczyna szerzyć się strach i panika. Wiąże się to niestety ze sporą ilością dezinformacji i nieprawdziwymi faktami na temat tego wirusa.
- Reklama
Wpływ fluoru na organizm człowieka
Coraz częściej mówi się o szkodliwym działaniu fluoru na organizm człowieka – przeciwnicy tego pierwiastka wykazują jego właściwości toksyczne. Zwolennicy argumentują zaś, że fluor to mikroelement, który odpowiada za wspomaganie walki z osteoporozą. Jak to naprawdę jest z tym fluorem: szkodzi czy nie? Przeczytaj artykuł i dowiedz, czym jest ten kontrowersyjny pierwiastek.
Paski wybielające szkodliwe dla zębów?
Zęby bez wątpienia są bardzo ważną częścią naszego wyglądu zewnętrznego. Piękny, zdrowy i w dodatku biały uśmiech dodaje nam pewności siebie i sprawia, że czujemy się bardziej atrakcyjni. Coraz więcej osób decyduje się na stosowanie produktów wybielających, które, według najnowszych badań, mogą być szkodliwe dla naszych zębów.
Ropień zęba: co należy o nim wiedzieć
Ropień zębowy to nic innego, jak nagromadzenie się ropy w zębach lub dziąsłach. Najczęstszym powodem jego występowania jest infekcja bakteryjna tkanki nagromadzonej zazwyczaj w miękkiej miazdze zęba. Co należy o nim wiedzieć? Przeczytaj koniecznie!
Czym są choroby przyzębia?
Przyzębiem nazywamy zespół tkanek, które otaczają i unieruchamiają ząb. Choroby przyzębia to częsta dolegliwość, którą należy leczyć u specjalisty.
Profesjonalne czyszczenie zębów - na czym polega?
Zaniedbane zęby sprawiają, że rzadziej się uśmiechamy i stajemy się mniej pewni siebie. Aby poprawić stan naszego uzębienia warto wykonać profesjonalne czyszczenie zębów co 6-12 miesięcy. W jego skład wchodzi: skaling, piaskowanie i fluoryzacja. Na czym dokładnie polega i dlaczego warto go wykonywać?
Problemy stomatologiczne u pacjentów z otyłością
Nadwaga i otyłość są problemami, których skala na świecie jest bardzo duża, co stanowi problem zarówno w aspekcie medycznym, jak i w aspekcie ekonomicznym. Rosnąca liczba zgonów z tego powodu oraz wzrost ilości nakładów finansowych na opiekę medyczną nad tymi osobami rodzą potrzebę zwiększenia wysiłków profilaktycznych w tym zakresie. Dodatkowo zauważa się związek pomiędzy nadwagą i otyłością a problemami stomatologicznymi.
- Reklama
Tomografia komputerowa w planowaniu leczenia implantologicznego
Podstawą planowania leczenia implantologicznego jest badanie tomograficzne. Trójwymiarowe zdjęcie umożliwia uzyskanie dokładnych informacji dotyczących ilości kości znajdującej się w miejscu planowanego zabiegu, tym samym pozwalając na skuteczniejsze leczenie.
Leczenie zębów już nie boli!
Ból jest tym, co najczęściej odstrasza pacjentów od regularnych wizyt u dentysty. Efekt? Coraz gorsze statystyki próchnicy u Polaków. Na szczęście nowoczesna stomatologia oferuje dziś różnorodne rodzaje znieczulenia, które redukują ból oraz pomagają komfortowo przejść przez leczenie.
Cyfrowa rentgenodiagnostyka – co należy o niej wiedzieć?
Radiowizjografia cyfrowa pozwala na nowe możliwości w diagnozowaniu i leczeniu stomatologicznym – podnosi jakość świadczonych usług i skraca czas leczenia. Dzięki niej możliwe jest wykonywanie między innymi punktowych zdjęć zębowych, dzięki którym możliwa jest precyzyjna diagnoza problemów z pojedynczymi zębami. Rola zdjęć cyfrowych jest istotna także w leczeniu ortodontycznym.
Pasta do zębów – jak wybrać właściwą dla siebie?
Odpowiednia higiena jamy ustnej jest kluczowa dla zdrowia zębów i dziąseł, pomaga również zachować świeży oddech. Pasta do zębów odgrywa w niej bardzo ważną rolę – pod warunkiem, że jest odpowiednia dobrana. Czym więc warto się kierować przy jej wyborze?
Zespół alergii jamy ustnej – wszystko, co warto o nim wiedzieć
Zespół alergii jamy ustnej zwany także ustnym zespołem uczuleniowym, anafilaksją jamy ustnej oraz zespołem Amlota-Lessofa – to schorzenie osób uczulonych na pyłki roślin (m.in. traw). Alergia pojawia się po spożyciu niektórych pokarmów krzyżowo reagujących z alergenami pyłków u chorych na nie uczulonych. Do symptomów chorobowych należy m.in. obrzęk w obrębie błon śluzowych jamy ustnej.
Nici dentystyczne – dlaczego są tak ważne
Przestrzenie międzyzębowe to obszary w jamie ustnej, gdzie najtrudniej zachować prawidłową higienę. W przypadku, gdy resztki pokarmu i płytki nazębnej nie zostaną usunięte z przestrzeni zębowych, po pewnym czasie dochodzi do procesu demineralizacji szkliwa i następnie nieodwracalnego procesu próchnicowego. Tak istotna jest dlatego prawidłowa higiena jamy ustnej, a w niej – nitkowanie zębów.
Choroba dziąseł kluczowa dla rozwoju RZS – nowe badania
Cukrzyca czy choroba Hashimoto to nie jedyne schorzenia, które mogą mieć związek również ze stanem Twoich dziąseł. Są kolejne naukowe dowody na to, że pacjenci z paradontozą są w grupie podwyższonego ryzyka reumatoidalnego zapalenia stawów.
Nowoczesne techniki w stomatologii
Stomatologia jest dziedziną medycyny, której bardzo sprzyja rozwój technologii, obfituje w nowinki techniczne, dzięki którym coraz sprawniej odbywa się proces diagnostyki, leczenia oraz monitorowania jego przebiegu. Zaawansowane programy komputerowe wspomagają RTG, co pozwala na uzyskanie coraz bardziej precyzyjnych obrazów. Ponadto wprowadzono do stomatologii tomografię komputerową, którą dostosowano do potrzeb tej gałęzi medycyny. Innymi sposobami na ulepszenie leczenia są biomateriały, jak również technologię wspomagania komputerowego oraz druk 3D.
Czy aparat do nurkowania ma wpływ na zęby?
Rozwój nurkowania jako sportu rekreacyjnego przyczynił się do pochylenia się nad problemem dolegliwości płynących ze strony układu stomatologicznego, które towarzyszom osobom uprawiającym tej rodzaj aktywności. Szereg dolegliwości ogólnoustrojowych, w tym w szczególności dolegliwości związanych z dysfunkcjonalnym działaniem aparatu żucia, powodowanych jest nieodpowiednim ustnikiem, jaki stosowany jest do danego aparatu tlenowego.
Jak dbać o zęby pod aparatem ortodontycznym
Wiele osób nosi aparat ortodontyczny w celu uzyskania prostych zębów. Elementy aparatu zasłaniają znaczną część powierzchni zębów, powodując tym samym utrudnione dbanie o higienę jamy ustnej. Taki stan rzeczy grozi wystąpieniem próchnicy, jak i rozwinięciem się zmian zapalnych dziąseł. Dowiedz się, jak przeciwdziałać pogorszeniu kondycji zębów w trakcie noszenia aparatu ortodontycznego.