Zaloguj
Reklama

Afty i pleśniawki - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie

Autorzy: mgr Sylwia Płusa
Afty
Fot. Panthermedia
Afty
(5)
Reklama

Afty i pleśniawki to problem, który zna większość z nas. Niewielkie zmiany błony śluzowej jamy ustnej, które powodują dużą bolesność mogą pojawiać się niemal w każdym wieku. Nie są od nich wolne nawet niemowlęta.

Objawy i przebieg aft i pleśniawek

Przyczyny choroby

Przyczyny aft i pleśniawek mogą być wielorakie. Pleśniawki występujące w jamie ustnej najmłodszych dzieci to zwykle zakażenie grzybami z rodzaju drożdżaków. U osób starszych wachlarz możliwych przyczyn znacznie się powiększa. Część z nas reaguje w ten sposób na zawarte w żywności konserwanty, sztuczne dodatki czy substancje używane do opryskiwania upraw. Przyczyną mogą być też drobne urazy błony śluzowej lub procesy o podłożu alergicznym. Nie można jednak wykluczyć również poważniejszych chorób zwiastowanych przez nawracające aftowe zapalenie jamy ustnej-  nieswoistych zapaleń jelit czy schorzeń hematologicznych.

Kiedy udać się do lekarza i leczyć afty i pleśniawki

Do wizyty lekarskiej powinno skłonić nas pojawianie się aft częściej niż raz w roku.

Leczenie aft i pleśniawek

Czy można samodzielnie rozpoznać afty i pleśniawki?

Rozpoznanie aft i pleśniawek nie napotyka zwykle wielu trudności. O ile nie występują one u niemowląt czy małych dzieci oraz osób z upośledzoną odpornością można początkowo leczyć je preparatami dostępnymi w aptece bez recepty- odkażającymi i gojącymi. Kiedy jednak bolesne zmiany nie ustępują lub po wstępnym leczeniu uporczywie nawracają warto skonsultować schorzenie z lekarzem.

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • Podstawy profilaktyki stomatologicznej - metodyka i środki Wiesław Krajewski Med Tour Pres International, 2005

Kategorie ICD:


Reklama
(5)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze