Zaloguj
Reklama

Antybiotyki i próchnica u dzieci

Autorzy: dr Zofia Zięba
Tabletki
Fot. Pantherstock
Tabletki
(5)
Reklama

Antybiotyk podawany małym dzieciom to zwykle zawiesina zawierająca słodkie dodatki smakowe. Zaburzenie równowagi flory bakteryjnej związane z antybiotykoterapią, karmienie słodyczami i pojenie słodkimi napojami, kładzenie dziecka spać z butelką mleka lub słodkiego soku, a także zaniedbania higieniczne jamy ustnej, szczególnie w czasie choroby dziecka przebiegającej z gorączką, odwodnieniem i zagęszczeniem śliny, są najczęstszą przyczyną próchnicy. Niektóre antybiotyki mogą być jednak szkodliwe dla zębów.

Antybiotyki i próchnica u dzieci - Objawy i przebieg

Antybiotyki z grupy tetracyklin przyjmowane przez dzieci w czasie rozwoju i dojrzewania zawiązków zębów mlecznych i stałych mogą spowodować przebarwienia zębów i niedorozwój szkliwa. Dla zębów mlecznych ten okres trwa od 4 mż do 1 roku,  dla stałych od 1 do 6-7 rż. Barwa zęba zależy od rodzaju tetracykliny i może być od żółtej poprzez brązową i sinoniebieską aż do czarnej. Przebarwienia powstają w wyniku wiązania antybiotyku z wapniem lub białkową strukturą zęba.

Kiedy udać się do lekarza i leczyć

Kontakt dziecka ze stomatologiem powinien zacząć się w 1 roku jego życia. Polega na udzieleniu rodzicom informacji o sposobach profilaktyki przeciwpróchnicowej i instruktażu szczotkowania zębów u dziecka. Kolejne wizyty co 6-12 miesięcy i zawsze w razie pojawienia się zmian w jamie ustnej, szczególnie po przebytej chorobie i antybiotykoterapii. Tetracykliny są obecnie bardzo rzadko stosowane u dzieci poniżej 12 roku życia.

Antybiotyki i próchnica u dzieci - Leczenie

Przebarwienia zębów po tetracyklinach mogą być łagodne, poddające się wybielaniu, lub silne w postaci poziomych linii, oporne do usunięcia. Takie zmiany wymagają korekcji protetycznej, założenia koronek lub licówek na uszkodzone zęby.

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • [1]A.C. Cameron, R.P. Widmer, Stomatologia dziecięca, Elsevier, Wrocław, 2012
    [2]Piątowska D., Kariologia współczesna, postępowanie kliniczne, Med. Tour Press International, Otwock, 2009
    [3]Staśkiewicz T., Analiza wpływu wybranych czynników na intensywność próchnicy wczesnej, Annales Academiae Medicae Stetinensis, 2012

Kategorie ICD:

Kategorie ATC:


Reklama
(5)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze