Zaloguj
Reklama

Aparaty na zęby - wszystko o aparatach na zęby

Aparat na zęby
Fot. medforum
Aparat na zęby
(5)
Aparaty na zęby
Reklama

Aparat ortodontyczny służy do formowania prawidłowego zgryzu, co pozwala na łatwiejsze utrzymanie czystości jamy ustnej, poprzez dostęp do wszystkich zębów, ułatwia korzystanie z nici dentystycznych oraz zapobiega powstawaniu próchnicy czy odkładaniu się kamienia nazębnego i gromadzenia się bakterii na zębach. Coraz więcej osób zakłada aparaty ortodontyczne w celu posiadania pięknych, prostych zębów. Noszą go dzieci, młodzież a także osoby dorosłe.

Aparaty na zęby - Objawy i przebieg

Rodzaje aparatów:

  1. Aparat stały, który zakładany i zdejmowany jest przez ortodontę i służy on głównie do korekcji powierzchni zębów bądź rozwoju szczęki na szerokość. Mocowany on jest do zewnętrznej powierzchni zębów.
  2. Aparat ruchomy, który nie jest zakładany na stałe i służy do korekcji i leczenia wady zgryzu u dzieci, które mają zęby mleczne. Konieczne jest regularne, o określonej długości noszenie tego aparatu w ciągu dnia przez minimum dwa lata.
  3. Aparat stały wewnętrzny, który zakładany i zdejmowany jest przez ortodontę od wewnętrznej strony zębów (jest całkowicie niewidoczny).

Kiedy założyć aparat ortodontyczny i po co prostować zęby?

W większości przypadków aparaty ortodontyczne zakłada się na zęby stałe. Zdarza się ponad to, iż samo założenie aparatu nie wystarczy i konieczny jest przez tym zabieg chirurgiczny. W każdym przypadku o założeniu i rodzaju aparatu decyduje ortopeda.

Zęby powinny być proste, gdyż są one dla każdego widoczne, proste zęby ułatwiają rozgryzanie i trawienie pokarmów, ponadto wymowa jest zawsze zrozumiała (brak wad wymowy) a co ważne nie mamy problemu z zapaleniem dziąseł (łatwiejsze dbanie o higienę jamy ustanej).

Pamiętajmy, by nie traktować aparatu ortodontycznego jak najgorsze zło, czegoś co oszpeca nasz wygląd, gdyż przynosi on nam same korzyści. Warto zatem udać się na wizytę do ortodonty gdy widzimy, iż mamy problem z uzębieniem.

Piśmiennictwo
Reklama
(5)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze