Zaloguj
Reklama

Ból zęba mądrości - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie, powikłania

Ból zęba
Fot. medforum
Ból zęba
(3)
Reklama

Zęby mądrości (ósemki), noszą swoją nazwę od okresu, w którym się pojawiają (od 17 do 26 roku życia), czyli w okresie dojrzewania. Jest to jednak kwestia indywidualna dla każdego człowieka, u niektórych osób pojawiają się około 30 a nawet 40 roku życia. W większości przypadków kojarzą nam się z wizytami u stomatologa, bólem i chirurgicznymi zabiegami.

Objawy i przebieg bólu zęba mądrości

Dlaczego ósemki dostarczają nam tyle bólu?

Zęby mądrości wyrastają jako ostatnie zęby człowieka. Co ważne ich brak w jakikolwiek sposób nie utrudnia nam normalnego i sprawnego przeżuwania pokarmów. W większości przypadków pojawienie się ich prowadzi do takich właśnie problemów.

Rolą ósemek jest, podobnie jak zębów trzonowych rozgniatanie i przeżuwanie pokarmów. Mieszczą się one na łuku zębowym z wielkim trudem stąd ich proces wyrzynania nigdy nie przebiega prawidłowo (zmieniają swoje położenie, wykrzywiają się, nie wyrzynają do końca). To jest właśnie przyczyną odczuwanego bólu.

W wielu przypadkach pacjenci podejmują decyzję o usunięciu zębów mądrości. Związane jest to z bólem nie tylko zęba, ale także dziąsła i odczuwanym dyskomfortem podczas jedzenia. Zęby te mają także tendencję do psucia się oraz zciskania innych zębów, co stanowi kolejny powód by je usunąć. Usuwa się także te zęby, które nie wyrżnęły się całkowicie a tylko częściowo, a taki stan wiąże się z faktem, iż pod otaczającym ją dziąsłem gromadzą się resztki pokarmu, bakterie, osad itp. co powoduje rozwój stanu zapalnego. Nie ma także możliwości dokładnego wyszczotkowania tego miejsca podczas mycia zębów.

Kiedy udać się do lekarza i leczyć ból zęba mądrości

W przypadku jakichkolwiek problemów z zębami mądrości warto zgłosić się do lekarza stomatologa na poradę. Następnie wspólnie podjęta zostanie decyzja co do dalszych losów naszego „zęba mądrości”.

Piśmiennictwo
Reklama
(3)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze