Zaloguj
Reklama

Choroba dziąseł - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie

Lekarz
Fot. Pantherstock
Lekarz
(5)
Reklama

Dziąsłem nazywany zgrubiałą, lekko różową tkanką, która osłania wyrostek zębowy i jest z nim zrośnięta. Większość osób nie przykłada większej uwagi na stan swoich dziąseł. Dopiero w sytuacji gdy są one opuchnięte, mocno krwawią i uniemożliwiają pobieranie pokarmów oraz napojów, zgłaszają się oni do stomatologa. Nie wolno lekceważyć już pierwszych zmian na dziąsłach. Konieczne należy udać się do specjalisty.

Objawy i przebieg choroby dziąseł

Problemy z dziąsłami- przyczyny, etapy, leczenie

Pojawienie się zaczerwienienia dziąseł, odczuwanie lekkiego bólu bądź dyskomfortu, krwawienie czy opuchlizna, powinny zostać natychmiast skonsultowane ze stomatologiem. Od takich małych problemów zaczynają coraz większe problemy. Osoby, które chorują na cukrzycę, HIV, AIDS, nowotwory i inne są bardziej podatne na choroby dziąseł. Wpływ na stan dziąseł ma także higiena jamy ustnej.

W przypadku pojawienia się problemów z dziąsłami nie wolno rezygnować z codziennego, regularnego szczotkowania zębów, korzystania z nici dentystycznej oraz płukania jamy ustanej płynami. Wiele osób, przy problemach z dziąsłami nie dba o higienę jamy ustanej bojąc się, iż ich stan się pogorszy.

Choroby dziąseł wywoływane są przez bakterie obecne w jamie ustnej, które namnożyły się na skutek niewłaściwego szczotkowania lub braku szczotkowania zębów. Zdolne są one do uwalniania toksyn, które drażnią dziąsła i przyczyniają się do ich zapalenia- pierwszy etap. W drugim etapie mamy do czynienia z sytuacja, w której nieleczony stan zapalny prowadzi do powstania parodontozy. Kolejnym etapem jest tzw. zaawansowana parodontoza, która prowadzi do ruchomości zębów a nawet ich wypadania.

W przypadku pojawienia się jakichkolwiek problemów z dziąsłami koniecznie należy udać się do stomatologa i nie zapominać o codziennej higienie jamy ustnej.

Piśmiennictwo
Reklama
(5)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze