Zaloguj
Reklama

Choroby dziąseł - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie

Przegląd zębów
Fot. Pantherstock
Przegląd zębów
(5)
Reklama

Problemy z dziąsłami i ich choroby stanowią bardzo poważne zagrożenie dla uzębienia, choć niewiele osób zdaje sobie z tego sprawę. Wiele osób ma problemy z dziąsłami a nawet nie zdaje sobie z tego sprawy. Jest wiele przyczyn odpowiedzialnych za choroby dziąseł. W przypadku pojawienia się wyżej wymienionego problemu, należy jak najszybciej udać się do stomatologa a nie czekać aż problem ustąpi sam.

Objawy i przebieg chorób dziąseł

Czy choroby dziąseł są groźne dla naszych zębów?

Choroby dziąseł dotykają nie tylko osoby chore (cukrzyca, choroby nowotworowe, HIV, AIDS, osłabienie organizmu i inne) ale także osoby w pełni zdrowe. Wśród czynników odpowiedzialnych za problemy z dziąsłami wymieniane jest na pierwszym miejscu brak lub niedostateczna higiena jamy ustanej. Za problemy te odpowiedzialne są bakterie, które namnażają się i bytują na naszych zębach. Brak właściwego szczotkowania, zbyt rzadkie mycie zębów powoduje nagromadzenie się tych bakterii, co prowadzi do rozwoju stanu zapalnego.

W przypadku gdy nadal nie szczotkujemy zębów dochodzi do rozwoju tej infekcji i jej rozszerzenie się na tzw. przyzębie. Kolejnym etapem jest narastanie płytki nazębnej i tworzenia tzw. kamienia nazębnego co z kolei prowadzi do wciskania się go pod dziąsło, i odpychania go od zęba. W takiej sytuacja naruszona zostaje struktura korzenia zębowego co może prowadzić do chwiania się zębów a nawet ich wypadania.

Wszelkie choroby dziąseł są bardzo niebezpieczne dla naszego uzębienia ponieważ naruszają, sztywną, prawidłowa konstrukcję naszych zębów. Pamiętajmy, iż parodontoza jest procesem nieodwracalnym ale można jej zapobiec poprzez właściwe dbanie o nasze uzębienie.

W przypadku pojawienia się problemów z dziąsłami warto zaczerpnąć wiedzy u stomatologa a co ważne nie wolno zaprzestawać codziennej, regularnej higieny jamy ustnej.

Piśmiennictwo
Reklama
(5)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze