Zaloguj
Reklama

Czemu ząb mądrości się szybko psuje

Ciasto
Fot. medforum
Ciasto
(3)
Psucie się zęba mądrości
Reklama

Zęby mądrości (ósemki), większości osób kojarzą się z częstymi wizytami u stomatologa bądź chirurga stomatologa, bólem, stanem zapalnym dziąsła oraz problemami z rozdrabnianiem i połykaniem pokarmów. Ciekawy jest fakt, iż ósemki, podczas swojego wzrostu powodują, iż odczuwamy silny ból a gdy już prawidłowo się wyrzną, bardzo szybko się psują.

Psucie się zęba mądrości - Objawy i przebieg

Co powoduje szybkie psucie się zębów mądrości?

Zęby mądrości pojawiają się w okresie dojrzewania pomiędzy 16 a 27 rokiem życia, choć zdarzają się sytuacje, iż pojawiają się koło 30stego, 40stego roku życia bądź nie pojawiają się wcale. Zdarzają się także przypadki wyrzynania zębów mądrości u osób starszych (takich, które mają noszą protezy zębowe). Zdarza się także, iż zęby mądrości nie wyrastają nigdy, a zdjęcie rentgenowskie obrazuje nam widoczny zawiązek bądź nie obrazuje nic. Bark tego zęba nie ma jednak wpływu na prawidłowe rozdrabnianie pokarmu oraz jego połykanie.

Ósemki, położone są w tylnej części szczęki, przez co dostęp do nich jest bardzo ograniczony. Nie ma także możliwości dokładanego ich wyszczotkowania. W związku z powyższym pozostają tam i gromadzą się resztki różnych pokarmów, co powoduje, iż gromadzą się tam w dużej ilości bakterie próchnicowe. Konsekwencją tego jest psucie się i pojawiający się ból zęba. W wielu przypadkach, konieczne jest usunięcie zęba mądrości gdyż nie ma możliwości wyleczenia go. Ważne także by nie doprowadzić do tego by próchnica z ósemki, przenosiła się na inne zęby.

Wiele osób podejmuje decyzje o całkowitym usunięciu zębów mądrości, gdy zaczynają sprawiać problemy po wyrznięciu (wymagają leczenia kanałowego, rosną krzywo, wraz staja w policzek itp.) warto jednak tę decyzję skonsultować ze stomatologiem bądź chirurgiem stomatologicznym.

Piśmiennictwo
Reklama
(3)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze