Czy należy dbać o zęby mleczne?

Zęby mleczne, nazywane są także czasowymi, pojawiają się u człowieka około 6 miesiąca życia i wyrastają do 13 miesiąca życia. Pamiętajmy jednak, iż jest to kwestia indywidualna dla każdej osoby. Zęby te następnie wypadają na rzecz pojawiających się zębów stałych. Nie jest prawdą, iż o zęby mleczne nie trzeba dbać, ich higiena jest bardzo ważna.
Zęby mleczne - Objawy i przebieg
Dbanie o zęby mleczne
Dbanie o pierwsze zęby u niemowlaka powinno mieć miejsce, zanim w buzi pojawi się pierwszy mleczak. Bardzo ważną role odgrywa przecieranie dziąseł po każdym posiłku, gazikiem nasączonym letnią wodą. Nie zaleca się stosowania jakichkolwiek dodatkowych środków. Zabieg ten pozwoli na usunięcie pozostałych na dziąsłach resztek pokarmu.
W momencie gdy pojawia się pierwszy ząbek, należy kupić miękką szczoteczkę zakładaną na palec i delikatnie, regularnie go szczotkować. W przypadku gdy ząbków będzie coraz więcej można zakupić zwykłą szczoteczkę do zębów (zgodnie z wiekiem dziecka). Początkowo do codziennej higieny jamy ustanej niemowlaka wystarczy letnia woda. Oczywiście zabieg ten powinien być powtarzany każdego dnia. Dziecko przyzwyczaja się do codziennego mycia zębów. Szczoteczkę należy bardzo dokładnie myć i dość często zmieniać (zwłaszcza gdy dziecko choruje).
Warto także dbać o prawidłową dietę dziecka. Do pierwszego roku życia należy unikać podawania dziecku słodyczy. Dziecko bardzo szybko się do nich przyzwyczaja a nadmiar słodyczy także psuje zęby. Pamiętajmy także, iż po wieczornym wyszczotkowaniu zębów dziecku można podawać tylko i wyłącznie wodę do picia.
Kiedy udać się do lekarza i leczyć
Nie ulega wątpliwości, iż bardzo ważną role odgrywają regularne wizyty u stomatologa. Już gdy dziecko ma pół roku, trzeba się wybrać na pierwszą wizytę. Później powinny się one odbywać regularnie. Pomimo, iż są to zęby mleczne należy o nie dbać tak jak o zęby stałe.
Piśmiennictwo
Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.