Czy proteza zębowa jest refundowana z NFZ?

W przypadku częściowej lub całkowitej utraty zębów, posiadanie protezy znacznie poprawia jakość życia pacjenta. Jej wykonanie wiąże się jednak z kosztami, na które nie każdy może sobie pozwolić. Warto wiedzieć, że możliwa jest refundacja protezy przez Narodowy Fundusz Zdrowia.
Proteza żebowa - Objawy i przebieg
Każdy ubezpieczony pacjent, który spełnia wymienione poniżej warunki, może ubiegać się o refundację protezy zębowej:
- brak 5-8 zębów w jednym łuku zębowym (trzecie zęby trzonowe, tzw. „ósemki” nie są liczone),
- refundacja obejmuje wykonanie jednej protezy nie częściej niż co 5 lat,
- o protezę należy się ubiegać u lekarza stomatologa, który ma podpisaną umowę z NFZ na świadczenie tej usługi.
Refundowana może być zarówno proteza pełna (umieszczana w jamie ustnej po usunięciu wszystkich zębów), jak i częściowa (wyjmowana, montowana do pozostałych zębów).
Ilość kontraktów jest ograniczona, zależy od kwoty przyznanej na ten cel w NFZ. W ramach ubezpieczenia wykonywane są jedynie protezy akrylowe, najmniej zaawansowane technologicznie, ponieważ kwota, jaką proponuje Fundusz nie pozwala na zakup materiałów wyższej jakości.
Piśmiennictwo
Źródło tekstu:
- Dz. U. z 2009 Nr 140 poz. 1144 ze zmianami
Kategorie ICD:
Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.