Zaloguj
Reklama

Czy suplementacja fluoru jest zalecana u dzieci i młodzieży?

Autorzy: dr Zofia Zięba
Dziecko myjące zęby
Fot. Shutterstock
Dziecko myjące zęby
(5)
Reklama

Fluor jest pierwiastkiem niezbędnym do prawidłowej mineralizacji szkliwa zębów i ochrony przed próchnicą. Bierze także udział w wielu ważnych procesach metabolicznych ustroju. Zarówno jego niedobór jak i nadmiar jest szkodliwy.

Suplementacja fluoru - Objawy i przebieg

Niedobór fluoru powoduje zaburzenia mineralizacji szkliwa i rozwój próchnicy, a nadmiar prowadzi do fluorozy, której efektem są plamkowe zmiany na zębach. Największa wrażliwość zęba na toksyczne działanie fluoru przypada na okres dojrzewania szkliwa między 18 mż a 6 rż., a na niedobór - od wyrznięcia się zębów do 3 rż oraz czas wymiany uzębienia na stałe.

Kiedy udać się do lekarza i leczyć

Na pierwszą wizytę do stomatologa rodzic powinien udać się w 6-9 miesiącu życia dziecka, a na następne co 6-12 miesięcy lub w przypadku dużego zagrożenia próchnicą co 3 miesiące. Redukcję próchnicy osiąga się dzięki profilaktyce polegającej na egzogennym działaniu związków flu­oru w połączeniu z prawidłową higieną jamy ustnej i dietą z ograniczeniem słodkich produktów.

Suplementacja fluoru - Leczenie

Nie zaleca się podawania fluoru doustnie w postaci tabletek czy kropli, ponieważ działanie ochronne na zęby wywiera  fluor obecny w jamie ustnej, a dodatkowa podaż, w związku z zawartością fluoru w wodzie pitnej, powietrzu, pokarmach, lekach oraz w środkach profilaktycznych, może prowadzić do przedawkowania.

Należy regularnie stosować  2 razy dziennie pastę do zębów z zawartością fluoru. Takie postępowanie zabezpiecza przed próchnicą i zmniejsza ryzyko fluorozy. Profilaktyka flu­orkowa obejmuje także lakowanie, lakierowanie, pędzlowanie, wcieranie preparatów, stosowanie ni­tek dentystycznych i gumy do żucia.

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • [1]Cameron C.A., Widmer R.P., Stomatologia dziecięca, red. wydania polskiego Kaczmarek U., Elsevier, Wrocław, 2012
    [2]Trykowski J., Optymalna fluorowa profilaktyka próchnicy zębów w Polsce, Czas. Stomat., 2005, LVIII, 6
    [3]Weyna E, Buczkowska-Radlińska J., Grocholewicz K., Bezpieczeństwo profilaktyki fluorkowej w świetle wiedzy studentów i lekarzy oraz dowodów naukowych, Czas. Stomat., 2005, LVIII, 6

Kategorie ICD:

Kategorie ATC:


Reklama
(5)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze