Zaloguj
Reklama

Dieta na zadrowe zęby - co pomoże wzmocnić nasze zęby?

Autorzy: Iwona Lokaj
Wizyta u pediatry
Fot. ojoimages
Wizyta u pediatry
(5)
Dieta na zadrowe zęby
Reklama

To co jemy ma przeogromny wpływ na nasz stan zdrowia. Dzięki odpowiedniej diecie możemy zmniejszyć ryzyko wystąpienia wielu chorób, w tym problemów z próchnicą zębów.

Dieta powinna być bogata przede wszystkim w witaminy A, D i C, wapń i fluor.

Witamina A: Pomaga utrzymać zdrowe dziąsła. Występuje w mleku, jajach, serach, rybach, wątróbce, zielonych warzywach, melonach i mango.

Dieta na zadrowe zęby - Objawy i przebieg

Witamina C: Wzmacnia naczynia krwionośne, przeciwdziała tworzeniu się szyjek zębów. Można ją znaleźć w truskawkach, czarnej porzeczce, poziomkach, kiwi, papryce czerwonej oraz zielonej, pomidorach, brukselce, pietruszce, kapuście, kalafiorze.

Witamina D: Jest potrzebna, aby organizm przyswoił wapń i fosfor. Źródłem witaminy D są tłuste ryby takie jak węgorz, śledzie, łosoś, dorsz, ryby w puszkach, makrela.

Wapń: Wpływa na twardość kości, występuje przede wszystkim w nabiale, jajach, serach, kefirze, maślance, sezamie, maku.

Fluor: Wzmacnia szkliwo, chroni przed próchnicą. Zwierają go czarna i zielona herbata, sól fluorowana, woda mineralna, ryby, ryż, soja, marchew.

Prawidłowa dieta powinna w większości składać się z warzyw i owoców najlepiej surowych. Posiłki powinny być spożywane 5 razy dziennie o regularnych porach. Po każdym posiłku należy wyczyścić zęby. Jeżeli nie ma takiej możliwości zaleca się żucie gumy bez cukru od 5 do 10 minut.

Powinno się również unikać podjadania między posiłkami.

Ważna jest kolejność spożywania produktów. Na samym początku jemy słodycze, suszone owoce, itp. Kończymy spożywając produkty takie jak mleko, jego przetwory, warzywa, owoce, ryby.

Należy ograniczyć spożywanie słodyczy. Korzystnie jest, gdy spożywa się je raz dziennie w większej porcji, niż częściej w małych. Cukry są najlepszą pożywką dla bakterii dlatego najgorsze dla zębów są lizaki, cukierki, wszystkie słodycze oblepiające zęby (np. toffi), chipsy. Powinniśmy unikać również słodzonych napoi.

Po wieczornym myciu zębów nie powinno spożywać się jakichkolwiek słodkich płynów, dopuszczalna jest tylko woda.

Reklama
(5)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze