Zaloguj
Reklama

Higiena jamy ustnej przy aparacie ortodontycznym

Autorzy: Iwona Lokaj
Aparat na zęby
Fot. Shutterstock
Aparat na zęby
(5)
Higiena przy aparacie ortodontycznym
Reklama

Utrzymanie codziennej higieny jamy ustnej dla osób użytkujących aparat ortodontyczny jest bardzo ważne, ale również dużo trudniejsze. Aparat utrudnia oczyszczanie wszystkich powierzchni zębów, dlatego czas jaki należy poświęcić na codzienną pielęgnację jest zdecydowanie dłuższy.

Higiena przy aparacie ortodontycznym - Objawy i przebieg

Zaniedbanie tej czynności może prowadzić do powstania białych plam na zębach (odwapnienia szkliwa) oraz do powstania próchnicy. Czyszczenie powinno odbywać się po każdym posiłku. Aby dokładnie oczyścić zęby oraz aparat należy zaopatrzyć się w odpowiednią szczoteczkę, najlepiej z rowkiem pośrodku, ułatwiającą czyszczenie całej powierzchni zęba oraz zewnętrznej części aparatu.

Można również używać szczoteczki elektrycznej, która posiada specjalną główkę przeznaczoną do aparatów ortodontycznych. Ważna jest prawidłowa technika mycia zębów. Szczotkę należy ułożyć pod kątem 45 stopi w kierunku dziąseł wykonując delikatne ruchy do przodu i do tyłu. W ten sposób powinno czyścić wszystkie powierzchnie zębów, zewnętrzne i wewnętrzne. Czyszczenie powinno również objąć linie dziąsła oraz powierzchnie gryzące. Bardzo przydatne są szczoteczki z małą główką i cienkimi włóknami, oczyszczające miejsca pod drucikami i między zębami. Niezbędna jest też nić dentystyczna ze sztywnymi końcami, ułatwiającymi jej wprowadzenie.

Można posłużyć się również wyciorkami różnych grubości, które pozwolą oczyścić drobne części aparatu. Świetnie sprawdza się irygator wodny, który za pomocą wody pod ciśnieniem oczyści miejsca trudno dostępne przy okazji masując dziąsła. Najłatwiejsze w użyciu są płukanki do jamy ustnej działające przeciwzapalnie na dziąsła i wypłukujące resztki pokarmowe z trudno dostępnych miejsc. W celu oczyszczania osadów w trakcie użytkowania aparatu zaleca się zabieg piaskowania w gabinecie stomatologicznym nawet co 3 miesiące. Po ściągnięciu aparatu większość stomatologów zaleca wykonanie zabiegów takich jak piaskowanie i flouoryzacja zębów.

Reklama
(5)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze