Zaloguj
Reklama

Higiena protezy

Autorzy: mgr farm. Karolina Znajewska
Lekarze
Fot. Pantherstock
Lekarze
(4)
Higiena protezy
Reklama

Protezy zębowe zostały stworzone, aby zastąpić naturalne zęby. Pomimo ciągłego udoskonalanie, wciąż znacznie odbiegają od nich właściwościami, dlatego wymagają odmiennej pielęgnacji.

Higiena protezy - Objawy i przebieg

Najważniejsze zasady dbania o protezę zębową:

  1. Protezę należy czyścić po każdym posiłku strumieniem ciepłej wody, używając miękkiej szczoteczki i pasty przeznaczonej do tego celu.  Ze szczególną uwagą należy czyścić powierzchnię protezy, która styka się z dziąsłami i podniebieniem. To właśnie tam gromadzą się resztki pokarmu, które psując się, mogą powodować choroby dziąseł, podrażnienia i nieświeży oddech. Czyszczenie powinno być delikatne, bez nadmiernego naciskania. Jako dodatkowego środka higienicznego można używać tabletek czyszczących. Tabletkę rozpuszcza się w ciepłej wodzie, a następnie umieszcza w niej protezę. Ważne jest, aby proteza była w całości zanurzona w roztworze. Po ok. 15 minutach protezę należy wyjąć z roztworu i wypłukać.
  2. Nie należy używać protezy przez całą dobę. Najlepiej wyjmować ją na noc, a jeżeli nie jest to możliwe, trzeba zrobić kilka krótszych przerw w noszeniu. Po wyjęciu protezę trzeba umyć, a następnie umieścić w pojemniku i przechowywać suchą. Nie powinna moczyć się w wodzie przez całą noc.
  3. Raz na tydzień - dwa tygodnie proteza powinna zostać wyczyszczona za pomocą specjalnego płynu. Takie „gruntowne” czyszczenie należy wykonać także po każdej przebytej infekcji jamy ustnej, gardła, nosa, zatok itp. Zmniejsza to ryzyko ponownego zakażenia.
  4. Pomocne są również antyseptyczne płyny do płukania jamy ustnej. Preparat należy trzymać w ustach przez 30- 60 sekund, a następnie wypluć. Nie płukać ust wodą.
  5. Nie należy robić zbyt długich (kilkudniowych) przerw w noszeniu protezy.

 

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • Uniwersytecka Klinika Stomatologiczna w Krakowie, Informacje dla pacjenta- „Użytkowanie protez ruchomych”

Kategorie ICD:


Reklama
(4)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze