Zaloguj
Reklama

Higiena przestrzeni międzyzębowych - jak o nią zadbać?

Autorzy: Iwona Lokaj
Wizyta u stomatologa
Fot. ojoimages
Wizyta u stomatologa
(5)
Higiena przestrzeni międzyzębowych
Reklama

Zęby na powierzchniach stycznych (czyli tzw. przestrzenie międzyzębowe) są miejscami, które najtrudniej prawidłowo doczyścić podczas codziennej higienizacji jamy ustnej. Zalegający tam pokarm często prowadzi do powstania ubytków.

Do prawidłowego zadbania o higienę przestrzeni międzyzębowych mamy do dyspozycji:

  • nici dentystyczne
  • wykałaczki
  • irygatory

Najważniejsze przy korzystaniu z w/w metod jest ich prawidłowe stosowanie.

Higiena przestrzeni międzyzębowych - Objawy i przebieg

Wykałaczki:

Wykałaczki równie skutecznie czyszczą przestrzenie międzyzębowe jak nici dentystyczne. Umiejętne zastosowanie wykałaczki pozwala na oczyszczenie powierzchni stycznej zębów i usunięcie zalegającego pokarmu. Należy jednak pamiętać, że ciągłe używanie wykałaczek może doprowadzić do powstania uszkodzenia brodawek dziąsłowych. Najlepsze są wykałaczki wykonane z miękkiego drewna o trójkątnym przekroju,mogą być nasączone fluorem. Przed użyciem wykałaczki należy jej czubek zwilżyć śliną, następnie wprowadzić ją w kierunku dziąsła pod małym kątem i wykonywać delikatne ruchy do tyłu i do przodu.

Irygatory:

Dodatkową ochronę przed próchnicą zapewni nam stosowanie irygatora. Jest to urządzenie, które za pomocą specjalnej końcówki i wody pod ciśnieniem wypłukuje resztki pokarmowe zalegające w przestrzeniach międzyzębowych, kieszonkach dziąsłowych, przy okazji wykonując masaż dziąsła. Zbiornik na wodę znajdujący się w irygatorze można uzupełnić wodą z płynem do jamy ustnej, co pozwala uzyskać świeży oddech, a składniki znajdujące się w płynie będą dodatkowo zabezpieczać nasze zęby. Stosowanie irygatora polecane jest w szczególności u osób użytkujących aparat ortodontyczny, implanty i mosty.

Nici dentystyczne:

Istotnym elementem przy codziennej higienie jamy ustnej jest używanie nici dentystycznej, która pomaga w zachowaniu zdrowych dziąseł, chroni zęby przed powstaniem ubytków na powierzchniach stycznych, zapewnia świeższy oddech. W przypadku stosowania nici dentystycznej bardzo ważne jest prawidłowe jej używanie, gdyż nieprawidłowe może doprowadzić do uszkodzenia brodawek dziąsłowych.

Nić stosujemy w następujący sposób:

  • odrywamy co najmniej 40-50 cm nici
  • zwijamy oderwany kawałek wokół środkowych palców przytrzymując kciukiem i palcem wskazującym
  • napiętą nić wsuwamy między zęby i układamy w kształt litery C
  • przesuwamy nić w górę i w dół, również poniżej linii dziąsła

 

Na rynku można znaleźć różne rodzaje nici, np. taśmy, Superfloss, woskowane, niewoskowane.

Superfloss jest odmianą nici, która najlepiej sprawdza się u osób z mostami protetycznymi, przy czyszczeniu przestrzeni między dziąsłem a przęsłem mostu. Warto samemu wypróbować każdy z rodzajów nici i samemu wybrać tę, która najlepiej nam służy. Przy wyborze nici najlepiej wybrać tę z fluorem.

Reklama
(5)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze