Implanty stomatologiczne - informacja medyczna

Implantem można nazwać każde ciało obce wszczepione do organizmu, w celu odtworzenia naturalnej funkcji lub estetyki uszkodzonego organu. W stomatologii funkcjonuje pojęcie implantu zębowego.
Implanty stomatologiczne - Objawy i przebieg
Implant zębowy jest rodzajem protezy całościowej lub częściowej, wyróżniającym się sposobem mocowania w jamie ustnej. Implant jest śrubką, wkręconą w kości szczęki i/lub żuchwy, w celu zamocowania w niej na stałe protezy stałej lub częściowej (również pojedynczych zębów). Implanty można wszczepiać po ok. 8 tygodniach od usunięcia zęba lub zębów. Po upływie ok. 6 tygodni od zabiegu wokół implantu narasta nowa kość, łącząca się z nim.
Jest to rodzaj protezy zapewniający pacjentowi największy komfort użytkowania, ponieważ różnica pomiędzy implantami a zębami naturalnymi jest praktycznie nieodczuwalna. Niestety nie u każdego ten rodzaj protezy może być wykonany, dlatego przed przystąpieniem do zabiegu konieczne jest przeprowadzenie dokładnego wywiadu lekarskiego.
Bezwzględnymi przeciwwskazaniami są między innymi:
- choroba nowotworowa, AIDS, sepsa, alkoholizm, narkomania,
- zły stan jamy ustnej (próchnica, kamień nazębny, zły stan dziąseł),
- cukrzyca,
- ciąża,
- wiek- implantów nie wszczepia się osobom poniżej 16 roku życia, ani powyżej 65 lat,
- choroby psychiczne,
- nieodpowiedni stan wyrostka kostnego lub dziąseł,
- brak miejsca na implant pomiędzy pozostałymi zębami.
Piśmiennictwo
Źródło tekstu:
- 1. Mosby's Medical Dictionary, 8th edition., 2009, Elsevier
2. The American Heritage Medical Dictionary 2004, wyd. Houghton Mifflin Company
Kategorie ICD:
Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.
- Tagi:
- implant zębowy,
- implant,
- proteza