Zaloguj
Reklama

Implanty zębów - co to takiego?

Sprawdzanie stanu zębów
Fot. medforum
Sprawdzanie stanu zębów
(5)
Reklama

Implantem zębowym nazywamy sztuczny korzeń, który wykonany jest z np. tytanu a swymi rozmiarami przypomina korzeń naturalny. Dzięki tego typu rozwiązaniu możliwe jest dostawienie (umieszczenie) korony (sztucznego zęba). Stosowane są one w przypadku ubytków zęba lub większej ilości zębów naturalnych.

Implanty zębów - Objawy i przebieg

Jaki powinien być implant zębowy?

Przed podjęciem decyzji o zabiegu założenia implantu zębowego/ -ych konieczne należy wybrać, dobrego, doświadczonego stomatologa. Implant taki powinien być bardzo wytrwały, nie wyróżniać się spośród innych zębów (naturalnych), mieć odpowiedni dobraną barwę a co ważne powinien pełnić jak najlepiej swoją funkcję.

Warto także zwrócić uwagę na wygląd zewnętrzny implantu już po założeniu (jago kształt, grubość itp.), gdyż powinny być one jak najbardziej zbliżone do zębów znajdujących się obok. Implant zębowy nie powinien się wyróżniać.
 
Jak przebiega zakładanie implantu zębowego?

Proces zakładania implantu zębowego nie jest prosty, wymaga interwencji chirurgicznych oraz długotrwałej, dokładnej i skrupulatnej pracy stomatologa.
Przed założeniem implantu, konieczne jest wykonanie zdjęcia, które zobrazuje jak wygląda kość i czy jej grubość, struktura i stan są wystarczające do założenia implantu. Po wykonaniu tego zdjęcia lekarz podejmie decyzje czy zabieg zostanie wykonany.

Jeśli decyzja będzie pomyślna, pacjentowi zostanie podane znieczulenie miejscowe, rzadko jest to znieczulenie całkowite. Pierwszy etap to wywiercenie w kości otworu, w który będzie wkręcony implant. Zabieg ten wykonuje chirurg stomatologiczny. Chirurg po upewnieniu się, iż zabieg został przeprowadzony prawidłowo, zaszywa ranę. Proces gojenia trwa od trzech do sześciu miesięcy i jest to zależne od umiejscowienia implantu w szczęce.

W kolejnym etapie, który następuje po wygojeniu się rany stomatolog odsłania implant i wkręca tzw. śrubę gojącą. Po tym konieczny jest proces regeneracji trwający do 14 dni.
Ostatnim etapem zabiegu zakładania implantu jest pobranie wycisków a następnie zamocowanie sztucznego zęba. Dobierany jest on do zębów obecnych w jamie ustnej.

Kiedy udać się do lekarza i leczyć

W przypadku pojawienia się jakichkolwiek problemów po zakończeniu zabiegu zakładania implantu zębowego, koniecznie należy skontaktować się ze stomatologiem.

Piśmiennictwo
Reklama
(5)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze