Zaloguj
Reklama

Lakierowanie zębów

Borowanie zębów
Fot. panthermedia
Borowanie zębów
(4)
Lakierowanie zębów
Reklama

Lakierowanie zębów to zabieg, który związany jest z pokryciem zębów preparatem zawierającym związki fluoru. Na zęby nakładana jest bardzo cienka warstwa tego preparatu, który zasycha na zębach. Zabieg ma na celu wzmocnienie zębów i powinien być wykonywany pod okiem dentysty. Lakierowanie fluorem można wykonać u dzieci oraz u osób dorosłych.

Lakierowanie zębów - Objawy i przebieg

Dlaczego warto lakierować zęby?

Pokrycie wszystkich zębów warstwą preparatu, który zawiera fluor ma za zadanie ich ochronę oraz wzmocnienie. Szkliwo zębów staje się bardziej odporne na działanie różnego rodzaju kwasów oraz na próchnicę. Po zabiegu fluor jest dostępny dla szkliwa do kilkunastu godzin. Zabieg powinien być wykonywany pod okiem dentysty, ponieważ częste stosowanie tych preparatów może prowadzić do silnego kruszenia się a nawet rozpadu szkliwa.

Zęby przed wykonaniem zabiegu muszą być bardzo dokładnie oczyszczone, nie mogą mieć kamienia nazębnego. Preparat z fluorem nanoszony jest na zęby za pomocą pędzelka bądź dostosowanej do tego szpatułki. Po zabiegu nie powinno się jeść do 2 godzin, nie należy szczotkować wieczorem zębów, a jedynie wypłukać jamę ustną.

Smarowanie fluorem zębów, może być wykonywane nie częściej niż raz na trzy miesiące, w przypadku dzieci. U dorosłych raz na sześć miesięcy. Ponieważ każdy człowiek ma inne predyspozycje do próchnicy, zabieg powinien być mimo wszystko dostosowany do pacjenta. Głównym celem zabiegu jest ochrona zębów przed rozwojem próchnicy nie tylko u dzieci, ale także u osób dorosłych.

Lakierowanie powinno być wykonywane u dzieci, które mają bardzo wysokie ryzyko próchnicy, u osób z obniżonymi szyjkami zębowymi, u tych osób, które noszą aparaty ortodontyczne czy w przypadku próchnicy początkowej.

Piśmiennictwo
Reklama
(4)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze