Lakowanie zębów

Lakowanie jest zabiegiem pozwalającym zabezpieczyć bruzdy zębów trzonowych i przedtrzonowych, w których nie ma jeszcze zmian próchnicowych.
Lakowanie zębów - Objawy i przebieg
Lakowanie wykonuje się po wyrznięciu trzonowych szóstek u dzieci pomiędzy 6 i 8 rokiem życia oraz między 11 i 13 rokiem, kiedy to wyrzynają się trzonowe siódemki Zabieg ten warto wykonać ponieważ szóstki, które są pierwszymi stałymi zębami wyrzynającymi się dzieciom maja dość głębokie bruzdy, co utrudnia dokładne oczyszczanie ich podczas codziennego szczotkowania, co powoduje że są najbardziej narażone na próchnicę.
Założenie laku powinno odbywać się najlepiej do czwartego miesiąca po całkowitym wyrznięciu się zęba. Warto zaznaczyć, że zabieg jest całkowicie bezbolesny i trwa około 15-20 min. Jest to doskonała okazja do przekonania dziecka, że wizyta stomatologa może być przyjemna.
Zabieg ten obejmuje następujące czynności:
- Oczyszczenie zęba lakowanego szczoteczką z profesjonalną pastą.
- Wytrawienie zęba, czyli nałożenie specjalnego preparatu na ząb przez około 1 min.
- Dokładne osuszenie i założenie wacików pozwalających na zachowanie suchości w jamie ustnej.
- Założenie laku i spolimeryzowanie, czyli utwardzenie materiału lampą światłoutwardzalną.
- W razie konieczności dostosowanie laku do zgryzu.
Stosowane obecnie laki mogą zabezpieczyć zęby na lata, ale ważne jest kontrolowanie ich przy każdej wizycie u stomatologa. Czasami lak może wypaść lub częściowo się wypłukać, jeśli nie wdała się próchnica można zabieg wykonać ponownie.
Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.