Zaloguj
Reklama

Most i korona dentystyczna

Wizyta u dentysty
Fot. Panthermedia
Wizyta u dentysty
(5)
Most i korona dentystyczna
Reklama

Nazwa korony i mosty dotyczy znanych nam stałych urządzeń wykorzystywanych w protetyce stomatologicznej. Są to urządzenia stałe, które mocuje oraz zdejmuje dentysta w gabinecie stomatologicznym do naszych zębów bądź gdy ich nie posiadamy do implantów. Nie istnieje możliwość zdjęcia mostu oraz korony w domu. O ich założeniu decyduje stomatolog.

Most i korona dentystyczna - Objawy i przebieg

W jaki sposób działają mosty oraz korony?

  1. Zadaniem korony jest przykrycie w całości uszkodzonego zęba, poprawa jego kształtu, nadanie mu ładnego wyglądu a co ważne wzmocnienie go. Kolor korony może być taki sam jak kolor zębów. Materiałem, z którego wykonywana jest korona może być m.in. porcelana (nie jest wykorzystywana w przypadku zębów trzonowych), akryl, ceramika, złoto oraz stopy innych metali. Wybór materiały zależy w dużej mierze od stomatologa oraz stanu naszego zęba i jego położenia. Korona zalecana jest na przykład w celu zabezpieczenia zęba, który jest chwiejny i słaby przed złamaniem, naprawy uszkodzonego/ złamanego zęba, pokrycia implantu czy zakrycia leczonego, przebarwionego zęba.
  2. Mosty, wykorzystywane są w sytuacjach gdy brakuje nam jednego bądź większej ilości zębów, przez co pozostałe zęby ulegają przesunięciu, wykrzywieniu oraz nieprawidłowemu ustawieniu. Prowadzi to w konsekwencji do nieprawidłowego, krzywego zgryzu. Mosty umieszczane są w miejscach, w których brakuje danego zęba, przymocowywane są do istniejących zębów bądź implantów. Istnieje klika rodzajów materiałów, z których wykonywane są mosty, zatem pacjent może wybrać materiał, który mu odpowiada.

Przed podjęciem decyzji o wykonaniu mostu bądź korony, konieczna jest wizyta u stomatologa w celu oceny stanu naszego uzębienia.

Piśmiennictwo
Reklama
(5)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze