Zaloguj
Reklama

Odsłonięte szyjki zębowe - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie

Rentgen zębów
Fot. medforum
Rentgen zębów
(3)
Reklama

Sytuacja, w której korzenie zębów są częściowo odsłonięte, definiowana jest jako cofnięcie bądź odsłonięcie szyjek zębowych (inaczej zanikające dziąsła). Takiego stanu nigdy nie należy bagatelizować, koniecznie należy udać się na wizytę do stomatologa.

Objawy i przebieg odsłoniętych szyjek zębowych

Przyczyny odsłoniętych szyjek zębowych

Gdy tylko zauważymy problem związany z odsłanianiem się szyjek zębowych, należy jak najszybciej udać się do gabinetu dentystycznego. Lekarz podejmie decyzję co do leczenia i odpowie nam dlaczego doszło do takiego stanu. W większości przypadków problem z odsłaniającymi się szyjkami zębowymi pojawia się gdy nie dbamy właściwie o higienę jamy ustnej (prowadzi to do rozwoju kamienia nazębnego, osadu a także pojawienia się bakterii). Bakterie namnażają się bardzo szybko i podrażniają dziąsła, które zaczynają odstawać od powierzchni zębów. W konsekwencji bardzo często prowadzi to do zapalenia dziąseł.

Lekarz zaleci jak najszybsze usunięcie kamienia nazębnego a także koniecznym będzie dbanie o higienę jamy ustnej i kontrole w gabinecie stomatologicznym.

Bardzo ważną rolę w przypadku cofniętych szyjek zębowych odgrywa regularna, codzienna higiena jamy ustnej, dokładne szczotkowanie zębów (najlepiej po każdym posiłku), korzystanie z nici dentystycznych, używanie odpowiedniej do tych zabiegów pasty do zębów (nie wolno używać past wybielających), dokładne płukanie jamy ustnej (w celu pozbycia się resztek jedzenia).

Piśmiennictwo
Reklama
(3)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze