Zaloguj
Reklama

Paradontoza - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie

Autorzy: mgr farm. Sylwia Płusa
Technik dentystyczny
Fot. ojoimages
Technik dentystyczny
(5)
Reklama

Paradontoza to schorzenie, które dotyka coraz młodsze osoby. Szacuje się, że już siedmiu na dziesięciu Polaków będzie prawdopodobnie skarżyć się na przykre objawy tej choroby. Nie każdy przypadek paradontozy musi jednak kończyć się utratą zębów lub licznymi dolegliwościami.

Objawy i przebieg paradontozy

Paradontoza to choroba przyzębia, która spowodowana jest głównie zalegającą płytką  bakteryjną, która ma tendencje do gromadzenia się w okolicy szyjek zębowych. Pierwszymi jej objawami mogą być:

  • zmiany zapalne dziąseł,
  • rozpulchnienie dziąseł.
  • zaczerwienienie dziąseł,
  • podkrwawianie podczas mycia zębów lub jedzenia.

 

W zaawansowanej paradontozie mogą również pojawiać się bóle dziąseł lub uczucie rozchwiania zębów.

Kiedy udać się do lekarza i leczyć paradontozę

W leczeniu paradontozy najważniejsze jest regularne odwiedzanie stomatologa, w celu usuwania gromadzącej się płytki nazębnej. Dodatkowo lekarz, może również łagodzić istniejące zmiany dziąseł, na przykład poprzez laseroterapię lub odpowiednio dobrane leczenie systemowe.

Leczenie paradontozy

Właściwą pielęgnację zębów w domu zaleci nam stomatolog, warto jednak pamiętać o wyborze preparatów przeznaczonych specjalnie dla pacjentów z paradontozą. Znajdują się pośród nich zarówno pasty do zębów, jak i delikatne płyny do płukania jamy ustnej, które nie tylko nie podrażniają dziąseł, ale również mogą łagodzić istniejące dolegliwości.

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • „Stomatologia mało interwencyjna” Graham J. Mount Hien Ngo Med Tour Pres International Warszawa 2006, str.143-45

Kategorie ICD:


Reklama
(5)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze