Zaloguj
Reklama

Płukanki do jamy ustnej

Autorzy: Iwona Lokaj
Płukanie jamy ustnej
Fot. Shutterstock
Płukanie jamy ustnej
(5)
Płukanki do jamy ustnej
Reklama

Płukanki powinny być używane jako wspomagacze codziennej higieny jamy ustnej. Zaletą każdej płukanki jest zdecydowanie dłuższy czas działania w jamie ustnej, niż ma to miejsce w przypadku past do zębów. Płukanie zębów stanowi uzupełnienie codziennego szczotkowania. Pozwala ono usunąć resztki pokarmowe z kieszonek dziąsłowych i przestrzeni międzyzębowych, chroni powierzchnie zębów przed tworzeniem się płytki nazębnej między posiłkami, stanowi dodatkową ochronę przed próchnicą oraz odświeża oddech.

Płukanki do jamy ustnej - Objawy i przebieg

Niezaprzeczalna zaletą płukanej jest ich szybki i łatwy sposób stosowania. Płukankę można stosować dwa razy dziennie, rano i wieczorem po myciu zębów. Można ją również zastosować w przypadku braku możliwości szczotkowania zębów po posiłku. Dzieci od 6 roku życia mogą używać płukanek, które są dostosowane do ich wieku.

Najlepsze płukanki to te które mają szerokie spektrum działania. Osoby ze stanami zapalnymi dziąseł powinny stosować płukanki oddziałujące bezpośrednio na dziąsła, zawierające chlorcheksedynę, która ma działanie antybakteryjne, przeciwgrzybiczne, ogranicza tworzenie się kamienia nazębnego. Zbyt długie używanie płukanek z chrorcheksedyną może jednak prowadzić do przebarwień zębów i wypełnień kompozytowych, dlatego zaleca się ich rozważne stosowanie.

W przypadku zdrowych dziąseł powinno stosować płukanki do codziennej higieny jamy ustnej oddziałujące na zęby. Zawierają one zazwyczaj cenny dla zębów fluorek sodu, chronią przed próchnicą, mogą zwalczać nadwrażliwość zębów.

Reklama
(5)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze