Zaloguj
Reklama

Podrażnienia i uszkodzenia w jamie ustnej

Wizyta u dentysty
Fot. panthermedia
Wizyta u dentysty
(3)
Uszkodzenia w jamie ustnej
Reklama

Jama ustna narażona jest w sposób szczególny na różnego rodzaju podrażnienia, uszkodzenia oraz skaleczenia. Dotyczy to zarówno niemowląt, dzieci, młodzieży ja i osób starszych. Uszkodzenie dziąsła, policzka, wargi, języka itp. jest z reguły bardzo bolesne i wiąże się z dyskomfortem. W wielu przypadkach konieczna jest wizyta u stomatologa.

Uszkodzenia w jamie ustnej - Objawy i przebieg

Rodzaje podrażnień i uszkodzeń w jamie ustnej

Wyróżnia się wiele zmian, podrażnień oraz uszkodzeń w jamie ustnej. Występują one nie tylko na skutek chorób (zmiany chorobowe) ale także u osób zdrowych. Pojawiają się one jednorazowo, po czy ustępują same bądź bardzo często, nawracają. Zmiany te utrudniają rozdrabnianie pokarmów, ich połykanie ale także mówienie czy śmianie się. Jeśli zmiana jest bardzo brzydka, bądź pojawia się często i rozprzestrzenia lekarz, może zalecić wykonanie biopsji w celu wykluczenia poważnej choroby.

Najczęściej pojawiającymi się zmianami i podrażnieniami w jamie ustnej są:

  1. Zmiany opryszczkowe, które występują w postaci wypełnionych płynem pęcherzów wokół warg. Utrudniają mówienie, są bolesne i mają tendencję do przenoszenia się. Zmiany te są bardzo zakaźne.
  2. Owrzodzenia, występują także bardzo często. Mają tendencje do nawracania i występują wewnątrz jamy ustnej (najczęściej wewnętrzna strona policzka). Mogą występować pojedynczo bądź w większych skupiskach. Są bolesne, utrudniają rozdrabnianie pokarmu i jego połykanie.
  3. Pleśniawki, pojawiają się najczęściej od wewnętrznej strony policzka, wargi czy na języku. Są one najczęściej wynikiem zakażenia grzybem. Są bolesne, przypominają białawe, bądź żółtawe plamki.

Przyczyn powstawania zmian w jamie ustnej jest bardzo wiele. Należy jednak pamiętać o tym, by zgłosić się do stomatologa gdy jakąkolwiek zmianę u siebie zauważymy. Być może wymagać ona będzie leczenia odpowiednimi środkami farmakologicznymi. Pamiętajmy przy tym o zachowaniu higieny jamy ustnej (regularne dokładane, szczotkowanie zębów, mysie jedzonych produktów, unikanie obgryzania paznokci i wiele innych).

Piśmiennictwo
Reklama
(3)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze