Zaloguj
Reklama

Próchnica mleczaków - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie

Dziecko borykające się z problemem próchnicy
Fot. medforum
Dziecko borykające się z problemem próchnicy
(0)
Reklama

W wielu przypadkach wyżynające się i rosnące u dziecka ząbki przysparzają rodzicom wielu kłopotów. Nasze pociechy w większości przypadków nie chcą myć zębów i chodzić na regularne wizyty u stomatologa (kończą się one zazwyczaj płaczem dziecka). W związku z powyższym rodzice, wychodzą z założenia, że o ząbki mleczne nie należy dbać bo i tak wypadną a ich miejsce zajmą piękne, białe i zdrowe zęby stałe. Nie ma bardziej mylnego przekonania!

Wszelkie zmiany i choroby, które obejmą zęby mleczne mogą zostać przeniesione na zęby stałe. Warto w tej sytuacji wspomnieć u próchnicy, która jak twierdzą stomatolodzy bardzo często występuje u dzieci. Przyczyn jej powstawania u naszej pociechy jest bardzo wiele, podobnie jak i jej objawów.

Pamiętajmy o tym by nie bagatelizować próchnicy u dzieci, gdyż może ona doprowadzić do konieczności usunięcia nie jednego a kilku ząbków. Wymaga ona leczenia stomatologicznego w tym regularnych wizyt w gabinecie dentystycznym oraz zmiany u dziecka diety żywieniowej. Jak powstaje próchnica? Jakie są jej objawy?  

Objawy i przebieg próchnicy mleczaków

Próchnica u dzieci jest powszechnie spotykana. Niepokojące jest to, że rodzice uważają, ze jest stanem przejściowym, który minie po tyj jak ząbki mleczne wypadną. Zakładają oni, że nie pojawi się ona na zębach stałych. Niestety przenosi się ona bardzo często z mleczaków na żeby stałe.

Na rozwój próchnicy u dzieci wpływ ma bardzo duża ilość czynników, które ze sobą współdziałają.

Należy tutaj wymienić:

  1. Słabe uwapnienie tkanek.
  2. Zła jakość uwapnienia tkanek zęba.
  3.  Częste spożywanie słodkości (czekolada, lizaki, słodkie cukierki).
  4. Obecność w jamie ustnej cukrów, które stanowią pożywkę dla bakterii wywołujących próchnicę.
  5. Picie słodkich napojów podczas zasypania.
  6. Podawanie dziecku w nocy do picia np. soków.
  7. Niewłaściwa higiena jamy ustnej bądź jej całkowity brak (nie przemywanie małym dzieciom ząbków po jedzenie, nie dokładne szczotkowanie ząbków i wiele innych).
  8. Brak regularnych wizyt w gabinecie dentystycznym.
  9. Nie naprawianie u dzieci, niewielkich widocznych w ząbkach mlecznych ubytków.

W procesie powstawania próchnicy u dzieci, kluczowa rolę odgrywają cukry. To one odwapniają szkliwo zębów, co w konsekwencji prowadzi do odsłonięcia znajdującej się pod nim znacznie mniej uwapnionej zębiny. W ten sposób dochodzi do powstawania ubytku próchnicowego, który wygląda jak dziura.

Proces ten odbywa się na skutek proteolitycznego bakteryjnego rozpady zębiny. Próchnica na zębie u dziecka wygląda jak kredowobiała lub kredowo szara matowa plamka na błyszczącej powierzchni szkliwa zęba. Z czasem staje się ona ciemniejsza, szorstka a następnie na skutek silnego odwapnienia warstwa szkliwa załamuje się i powstaje w zębie tzw. ubytek próchnicowy. Podczas wizyty u stomatologa jest on rozwiercany, dokładnie czyszczony po czym zakładana jest plomba. Próchnica w zębach mlecznych rozwija się bardzo szybko.

Kiedy udać się do lekarza i leczyć próchnicę mleczaków

Pamiętajmy o tym, że na wizyty u stomatologa powinniśmy udawać się z nasza pociechą regularnie. W sytuacji gdy zauważymy jakiekolwiek zmiany na ząbkach mlecznych konieczna jest natychmistowa wizyta i podjęcie leczenia.

Leczenie próchnicy mleczaków

O sposobie leczenia próchnicy u dzieci decyduje lekarz - stomatolog.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze