Próchnica u niemowląt i małych dzieci - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie

Próchnica zębów rozwija się w wyniku oddziaływania bakterii jamy ustnej i węglowodanów zawartych w diecie na szkliwo zębów. Podatność na próchnicę jest zróżnicowana, kształtuje się już w łonie matki, ale w ogromnym stopniu zależy od właściwej higieny jamy ustnej i stosowanej diety.
Objawy i przebieg próchnicy u niemowląt i małych dzieci
Bakterie próchnicotwórcze kolonizują jamę ustną i wytwarzają ze spożytych węglowodanów kwasy, które powodują odwapnianie i niszczenie zębów. Początkowo powstają na zębach białe plamki, które matowieją, ciemnieją, następnie tworzy się ubytek. Objawem próchnicy może być:
- ból,
- nadwrażliwość na temperaturę pokarmu,
- czasami stan zapalny tkanek otaczających ząb.
i objawy ogólne pod postacią:
- gorączki,
- ogólnego złego samopoczucia,
- braku łaknienia,
- problemu z przyjmowaniem pokarmu.
Kiedy udać się do lekarza i leczyć próchnicę u niemowląt i małych dzieci
Z małym dzieckiem najlepiej przed ukazaniem się pierwszych zębów w celu uzyskania informacji o sposobie pielęgnacji jamy ustnej. Kolejne wizyty profilaktyczne co pół roku i zawsze w przypadku pojawienia się niepokojących zmian na zębach.
Leczenie próchnicy u niemowląt i małych dzieci
Metodą zapobiegawczą jest higiena jamy ustnej, którą należy prowadzić regularnie od chwili wyrznięcia się zębów, myjąc zęby dziecka 2 razy na dobę z użyciem odpowiedniej pasty z fluorem.
Ogromną rolę odgrywa dieta. U niemowląt i małych dzieci występuje tzw. próchnica butelkowa, spowodowana trzymaniem przez dziecko w ustach butelki z mlekiem lub słodkim napojem przez długi czas, szczególnie w nocy podczas snu. Również lepkie, słodkie jedzenie powoduje przyklejanie się pokarmu do zębów, dostarcza bakteriom substratu do tworzenia kwasów i rozwój próchnicy.
Należy uczyć dzieci picia wody, nie podjadania między posiłkami, szczególnie słodyczy, regularnego mycia zębów, zwłaszcza przed snem.
Niemowlęta i małe dzieci nie powinny być karmione w nocy, a w ciągu dnia po posiłkach należy podawać do picia wodę.
Leczenie próchnicy polega na stomatologicznej sanacji jamy ustnej. Część zęba objętego próchnicą jest usuwana i zastępowana sztucznym wypełnieniem. W profilaktyce stosuje się też lapisowanie, lakowanie zębów, pasty z fluorem lub fluorkowanie wody.
Piśmiennictwo
Bibliografia:
- Marcdante K.J., Kliegman R.M., Jenson H.B., Behrman R.E., Nelson Pediatria, red. wyd. polskiego Milanowski A., Elsevier, Wrocław, 2013
- Zbigniew Jańczuk: Próchnica zębów, zapobieganie, klinika i leczenie, PZWL, Warszawa, 1994
Kategorie ICD:
Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.