Zaloguj
Reklama

Próchnica zębów - profilaktyka, przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie

Sprawdzanie stanu zębów
Fot. medforum
Sprawdzanie stanu zębów
(0)
Reklama

Profilaktyka próchnicy jest bardzo ważna nie tylko u osób dorosłych, czy starszych ale także u dzieci. Jest to bardzo podstępna choroba, która może doprowadzić do utraty zębów. Przyczyn próchnicy jest bardzo wiele przy czym największy wpływ na jej rozwój ma niewłaściwa higiena jamy ustanej i spożywanie zbyt dużej ilości słodyczy. Choroba ta leczona jest w gabinetach stomatologicznych, przy czym nie zawsze udaje się uratować zęba.

Objawy i przebieg próchnicy zębów

Profilaktyka próchnicy odgrywa w tym momencie kluczową rolę. Ludzi należy uświadamiać jak często powinni myć zęby, jak powinna wyglądać prawidłowa dieta korzystna dla naszej jamy ustanej i jak często należy chodzić do stomatologa. Kluczową kwestią pozostaje także dbanie o higienę oraz zdrowie całej jamy ustnej w tym dziąseł. Jak należy dbać o zęby? Co zrobić by nie objął je proces próchnicowy?

Pamiętajmy o tym by chodzić na regularne wizyty do stomatologa, a w sytuacji gdy  naszej jamie ustnej pojawią się jakiekolwiek niepokojące zmiany zgłaszać je natychmiast lekarzowi.

Profilaktyka próchnicy Każdy z nas chciałby mieć piękne, białe i zdrowe zęby. Niestety nie zawsze dbamy o nie we właściwy sposób co może przyczynić się do rozwoju próchnicy. Choroba ta bardzo szybko prowadzi do zniszczenia nie jednego a większej ilości zębów. Proces próchnicowy powstaje na skutek zaburzenia równowagi pomiędzy mineralizacja i demineralizacją zęba. Spowodowany jest on działaniem na powierzchnię zęba bakterii obecnych w płytce nazębnej.

Czynnikami prowadzącymi do rozwoju próchnicy są: węglowodany, podatność tkanek zęba na proces odwapniania, bakterie oraz skład śliny. Każdy z nas może spróbować „walczyć” z próchnicą. Jeśli nie wiemy jak to zrobić warto zapytać stomatologa. Wśród kluczowych rad, które usłyszymy będą z całą pewnością: - higiena jamy ustnej (mycie zębów minimum dwa razy dziennie, w przypadku dzieci pamiętanie o przecieraniu pierwszych ząbków po każdym posiłku, używanie nici dentystycznych oraz płynów do higieny jamy ustnej) - unikanie jedzenia słodyczy zwłaszcza przed snem -  regularne szczotkowanie zębów, przy użyciu odpowiedniej szczoteczki do zębów oraz pasty - ograniczenie spożywania produktów, które zawierają cukier - unikanie słodkich napojów gazowanych - regularne wizyty u stomatologa Aby mieć piękne i zdrowe zęby nie potrzeba wiele wysiłku. Odpowiednia higiena jamy ustnej i prawidłowa dieta pozwolą nam uniknąć zbyt częstych wizyt w gabinetach dentystycznych.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze