Zaloguj
Reklama

Protetyka - na czym polega leczenie protetyczne?

Wizyta u dentysty
Fot. Panthermedia
Wizyta u dentysty
(5)
Reklama

Leczenie protetyczne, związane jest z noszeniem przez pacjenta protez (specjalistycznych uzupełnień na zęby). Protezy zębowe to inaczej ciała obce, znajdujące się w jamie ustnej, mogą być stałe, czasowe lub być mikroimplantami.

Protetyka - Objawy i przebieg

Do głównych celów leczenia protetycznego zaliczamy m.in. hamowanie rozwoju chorób jamy ustnej, różnych zniekształceń, zastąpienie utraconych zębów, poprawę artykulacji czy wyglądu estetycznego pacjenta.

Do dnia dzisiejszego następuje ciągły rozwój protetyki i powstają nowe aparaty. Oczywiście to jaki rodzaj leczenia protetycznego wybierzemy zależy od nas samych ale także od decyzji protetyka przy uwzględnieniu postaci zgryzu, stanu jamy ustnej, wieku pacjenta (w przypadku dzieci leczenie wygląda inaczej), ilości brakujących zębów, wyglądu i stanu zębów, które mamy w jamie ustnej, oczekiwań pacjenta, nawyków, budżetu pacjenta i wiele innych). Bardzo często pacjent decyduje się na leczenie protetyczne przez wzgląd estetyczny jamy ustnej.

Kogo obejmuje leczenie protetyczne?

Leczenie protetyczne może dotyczyć pacjentów, którzy posiadają wszystkie zęby ale ich zgryz pozostawia wiele do życzenia. Pamiętajmy, by już w okresie dzieciństwa, konsultować wszelkie nieprawidłowości w jamie ustnej dziecka, ze specjalistą. Im wcześniej zostanie podjęte leczenie poprzez np. noszenie aparatu stałego lub ruchomego tym lepiej dla dziecka.

Całkowita utrata zęba a leczenie protetyczne?

W przypadku osób (zarówno dzieci jak i dorosłych), które straciły ząb bądź zęby, także należy podjąć leczenie. Brak nawet jednego zęba wpływa na cały układ żucia. Może prowadzić do przesuwania zębów, problemów z mową, z pobieraniem pokarmu, żuciem czy oddychaniem. W takiej sytuacji wykonywane jest uzupełnianie całkowitych braków zębowych, stosowanie mostów, protez szkieletowych, akrylowych, wkładów koronowo-korzeniowych czy korekcja zmienionego zęba (kształt, wielkość).

Pamiętajmy, by we wszystkich wymienionych sytuacjach jak najszybciej udać się z wizytą do stomatologa czy protetyka.

Piśmiennictwo
Reklama
(5)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze