Zaloguj
Reklama

Protezy zębowe - jak o nie prawidłowo dbać?

Autorzy: Iwona Lokaj
Uśmiechnięty mężczyzna
Fot. Ojoimages
Uśmiechnięty mężczyzna
(4)
Protezy zębowe
Reklama

Podstawową zasadą pielęgnacji protez zębowych jest mycie ich po każdym posiłku. Pomoże nam w tej czynności szczoteczką z miękkim lub średnim włosiem oraz mydło najlepiej bezzapachowe.

Protezy zębowe - Objawy i przebieg

Mycie protezy powinno odbywać się poprzez jej dokładnie opłukanie pod bieżącą wodą trzymając protezę nad umywalką. W ten sposób chronimy protezę przed wypadnięciem z rąk, co może skończyć się jej uszkodzeniem.

Proteza powinna być przechowywana w suchym miejscu. Od czasu do czasu zaleca się używanie tabletek czyszczących, które pomagają usunąć tworzące się osady oraz dokładnie oczyścić w trudno dostępnych miejscach, nie uszkadzając przy tym powierzchni protezy. W celu wyczyszczenia protezy należy trzymać ją w wodzie z tabletką od 15 min. do 1 godziny. Przed ponownym założeniem protezy nie można zapomnieć o jej dokładnym opłukaniu.

Pacjentom o szczególnej wrażliwości błony śluzowej jamy ustnej używającym protez zaleca się płukanie ust środkami powlekającymi (z siemienia lnianego, kwiatu malwy). W przypadku, gdy proteza nie trzyma się stabilnie można spróbować użyć klejów do zębów. Pomagają one utrzymać protezę we właściwej pozycji. Gdy proteza uwiera nas w jakimś miejscu w jamie ustnej należy udać się z tym problemem do stomatologa.

Reklama
(4)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze