Zaloguj
Reklama

Ranula czy żabka - czym są torbiele podjęzykowe?

Autorzy: mgr Sylwia Płusa
Ranula czy żabka - czym są torbiele podjęzykowe?
Fot. Pantherstock
(4)
Reklama

Te przyjemne dla ucha nazwy, jak ranula czy żabka oznaczają wspólny medyczny termin, jakim jest torbiel ślinianki podjęzykowej. Ślinianka podjęzykowa to niewielki gruczoł zlokalizowany w dnie jamy ustnej, odpowiedzialny za zwilżanie błon śluzowych jamy ustnej i kęsów pokarmowych.

Torbiele podjęzykowe - Objawy i przebieg

Torbiel ślinianki podjęzykowej powstaje w wyniku utrudnionego przepływu śliny i jej zastoju. Stan taki może powstać w wyniku zapalenia lub urazu ślinianki. Torbiel, która się tworzy jest owalnym lub kulistym wybrzuszeniem zlokalizowanym w okolicy podjęzykowej.  Jej zawartość tworzy śluz, który prześwitując przez cienką błonę śluzową daje charakterystyczne niebieskawe zabarwienie. Dodatkowo powiększona ślinianka wypycha ku górze język powodując nierzadko znaczny dyskomfort w jamie ustnej.

Torbiele podjęzykowe - Kiedy udać się do lekarza

Ranula, szczególnie dużych rozmiarów może utrudniać żucie pokarmów, połykanie, a nawet mowę. Nie warto czekać z radykalnym leczeniem tego schorzenia. Lekarz zwykle zaproponuje nam usunięcie torbieli razem z jej patologiczną zawartością w prostym zabiegu chirurgicznym. Najlepsze efekty daje zwykle całkowite usunięcie zajętej chorobowo ślinianki. Samo opróżnienie torbieli może skutkować nawracaniem objawów w przyszłości.

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • Podstawy profilaktyki stomatologicznej - metodyka i środki, Wiesław Krajewski 
    Med Tour Pres International, 2005, str.126

Kategorie ICD:


Reklama
(4)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze