Zaloguj
Reklama

Szczękościsk po wyrwaniu zęba mądrości - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie

Wizyta u stomatologa
Fot. ojoimages
Wizyta u stomatologa
(3)
Reklama

Szczękościsk definiowany jest jako ograniczenie, bądź uniemożliwienie rozwarcia szczęk, które ustępuje samo a spowodowane jest przykurczem mięśni odpowiedzialnych za unoszenie żuchwy. Zdarza się on po zabiegu usunięcia zębów mądrości (ósemek) szczękościsk utrzymuje się do kliku dni, po czym przemija.

Objawy i przebieg szczękościsku

Przyczyny i objawy szczękościsku

Mięśniami odpowiedzialnymi za unoszenie żuchwy są: mięśnie stawu skroniowo- żuchwowego. W sytuacji gdy dojdzie do odruchowego ich skurczu, nie mamy możliwości otwarcia jamy ustnej bądź jest ona bardzo ograniczona. Wśród przyczyn szczękościsku wymienia się te związane z:

  • zmianami/procesami zachodzącymi w jamie ustnej (uzębieniu), np. usunięciu zębów, wyrzynaniu zębów mądrości, zatrzymaniu wzrostu ósemek (zębów mądrości),
  • zębo- pochodnym zapaleniem okostnej,
  • dużą ilością próchnicy obecna na zębach,
  • stanem zapalnym gardła,
  • schorzeniami układu nerwowego (towarzyszy osobą z napadami padaczkowymi, wzmożonym napięciem nerwowym czy guzami nowotworowymi, zator, wylew, ropień, zapalenie opon mózgowo- rdzeniowych),
  • zażywaniem narkotyków.

Może pojawić się na skutek wypadku komunikacyjnego, upadku z dużej wysokości itp. Szczękościsk pojawia się także u osób starszych, którzy borykają się z chorobami zwyrodnieniowymi stawów.

Kiedy udać się do lekarza i leczyć szczękościsk

Szczękościsk wymaga leczenia, dlatego należy znaleźć przyczynę jego wystąpienia. Jeśli pojawił się po wyrwaniu zębów mądrości, konieczna jest wizyta u stomatologa, który podejmie decyzję co będzie robione dalej. Może się zdarzyć, iż ząb będzie musiał być usunięty.

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • Suliborski S. (red.), Stomatologia zachowawcza tom 1-2, Czelej, Lublin 2010
    Szczeklik A. (red.), Choroby wewnętrzne, Medycyna Praktyczna, Kraków 2011
    Kokot F. Diagnostyka różnicowa objawów chorobowych, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2007

Adres www źródła:

Kategorie ICD:


Reklama
(3)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze