Zaloguj
Reklama

Szczotkowanie zębów - jak to robić prawidłowo?

Autorzy: Iwona Lokaj
Pasta do zębów
Fot. pantherstock
Pasta do zębów
(5)
Szczotkowanie zębów
Reklama

Codzienne mycie zębów to podstawowy sposób dbania o higienę jamy ustnej, dlatego tak ważne jest by czynność tę wykonywać prawidłowo. Szczotkowanie powinno odbywać się co najmniej dwa razy dziennie, rano po śniadaniu i wieczorem po ostatnim posiłku.

Szczotkowanie zębów - Objawy i przebieg

Mycie powinno trwać minimum 2 minuty. Szczoteczka powinna być wymieniana co trzy miesiące, chyba że nastąpi jej wcześniejsze zużycie. Po kupnie szczoteczki dobrze jest wyparzyć ją we wrzątku. Metoda szczotkowania, jak i dobór prawidłowej szczoteczki musi uwzględniać stan przyzębia jamy ustnej. Dla zdrowych dziąseł najlepsza będzie szczoteczka ze średnim włosiem.

Główka szczoteczki powinna być nieduża, wtedy łatwiej dotrzeć do tylnych zębów. Ważnym elementem przy myciu zębów jest również mycie języka, co ma wpływ na świeżość oddechu. Na rynku można znaleźć szczoteczki, które posiadają końcówkę przystosowaną do czyszczenia języka. Przy doborze pasty warto kierować się stanem przyzębia i ewentualnymi towarzyszącymi dolegliwościami. Wachlarz past jest na tyle bogaty, że każdy znajdzie coś dla siebie. W sklepach można znaleźć m.in. pasty zwalczające nadwrażliwość, regenerujące dziąsła, wybielające zęby, ze zwiększoną dawką fluoru, czy pomagające w walce z paradontozą.

Prawidłowe szczotkowanie zębów powinno odbywać się poprzez delikatne mycie wszystkich powierzchni zębów. Zbyt mocne naciskanie szczoteczki w okolicach dziąsła może prowadzić to powstania tzw. ubytków klinowych i recesji dziąseł. Podczas mycia powierzchni zewnętrznych zębów górnych i dolnych należy ułożyć szczoteczkę pod kątem 45 stopni w stosunku do linii dziąseł, wykonując ruchy wibracyjne. Zęby przednie od strony wewnętrznej należy myć szczoteczką ustawioną pionowo wykonując ruchy wymiatające.

Powierzchnie żujące powinny być czyszczone poprzez ułożenie włosia szczoteczki na powierzchniach gryzących, wykonując ruch do przodu i do tyłu. Inna technikę mycia zębów należy wybrać, gdy dziąsła są w stanie zapalnym. Wtedy najlepiej sprawdza się szczotka z miękkim włosiem oraz technika mycia zębów wg Rolla. Metoda ta jest mniej skuteczna w oczyszczaniu zębów, ale najkorzystniejsza dla dziąseł. Wykonuje się w niej ruchy wymiatająco-obrotowe, szczoteczkę ustawiając się pod kątem 45% do linii dziąseł, wykonując ruchy wymiatające zaczynając w kierunku szczytów zębów. Powierzchnie żujące myje się ruchami tył / przód.

Reklama
(5)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze