Zaloguj
Reklama

Szyny zębowe i nakładki na zęby

Wizyta u stomatologa
Fot. ojoimages
Wizyta u stomatologa
(5)
Szyny zębowe i nakładki na zęby
Reklama

Coraz więcej osób zainteresowanych jest szynami/ nakładkami na zęby i zgłasza się z tym zapytaniem do gabinetów dentystycznych. W stomatologii występuje kilka, nakładek, które dobierane są do potrzeba pacjenta. Mogą być one stosowane zarówno u dzieci jak i u osób dorosłych a wskazań do ich stosowania jest wiele (ochronna, naprawcza czy relaksacyjna). Przed podjęciem decyzji o zakupie konkretnej nakładki/ szyny na zęby warto skonsultować tę kwestię z dentystą i zasięgnąć szerszej porady.

Szyny zębowe i nakładki na zęby - Objawy i przebieg

Rodzaje nakładek na zęby i ich zastosowanie
 
W chwili obecnej wyróżniamy następujące nakładki na zęby:
 
Ochronne, które stosowane są głównie przez sportowców oraz osoby mogące doznać urazów twarzy (zębów) czyli np. amatorzy. Bardzo często zamawiane są przez osoby, uprawiające różnego rodzaju sporty kontaktowe. Dotyczy to zarówno dzieci jak i osób dorosłych. Przed zamawianiem takiej szyny, najlepiej skontaktować się ze stomatologiem by była ona właściwie do nas dopasowana. Stosowane są one także u dzieci, które wykazują nadmierną aktywność ruchową. Ich zęby wymagają ochrony, gdyż są słabsze od zębów osób dorosłych.
 
Wybielające, które mogą być wykonane w sposób profesjonalny po wcześniejszej wizycie w gabinecie stomatologicznym jak i te, które dostać można w Internecie czy sklepach. Przed podjęciem decyzji o wybielaniu koniecznie należy skontaktować się z dentystą gdyż niewłaściwe stosowanie preparatów wybielających może prowadzić np. do stanów zapalnych dziąseł, ich krwawienia, obrzęku, bólu oraz przebarwień na zębach. Nie zaleca się wybielania zębów w samemu w domu.
 
Ortodontyczne, które mają zastąpić używane do dziś aparaty ortodontyczne. Ich podstawowym zadaniem ma być powolna regulacja i prostowanie skrzywionych w jamie ustnej zębów.
 
Relaksacyjne, których celem jest zmniejszenie napięcia mięśni żucia. Stosowane są m.in. u osób, które silnie zgrzytają zębami (zwłaszcza w nocy).   
 
Różnorodność oraz zastosowanie szyn/ nakładek na zęby jest bardzo duża. Pamiętajmy jednak by zawsze skonsultować swój wybór ze stomatologiem.

Piśmiennictwo
Reklama
(5)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze