Zaloguj
Reklama

Torbiele zębopochodne - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie

Malowanie ust
Fot. ojoimages
Malowanie ust
(4)
Reklama

Torbiele, inaczej cysty to patologiczne zmiany, które w większości przypadków wyścielone są nabłonkiem (choć nie jest to norma). We wnętrzu torbiel nie zawiera ropy a gaz lub płyn. Wszystkie torbiele, które umiejscawiają się w okolicach szyi oraz głowy są w sposób szczególny traktowane przez stomatologów.

Objawy i przebieg torbieli zębopochodnych

Warto tutaj zwrócić uwagę na torbiele zębopochodne. W przypadku zauważenia u siebie wyżej opisanych zmian, należy koniecznie zgłosić się do stomatologa w celu sprawdzenia z jaka zmianą mamy do czynienia i jak należy ją leczyć.
 
Rodzaje torbieli zębopochodnych


W chwili obecnej lekarze stomatolodzy wyróżniają kilka rodzajów torbieli zębopochodnych, wśród nich na szczególną uwagę zasługują m.in.:


Torbiel korzeniowa, która stanowi nawet do 70% znanych torbieli pochodzenia zębowego, spotykana jest ona w okolicy martwych zębów i nie zawsze daje objawy podczas badania klinicznego. Torbiel korzeniowa ma tendencja do rozrastania się i zajmowania coraz większych przestrzeni. W większości przypadków wyścielona jest nabłonkiem. Leczona jest ona przez stomatologów dwiema metodami niechirurgiczną oraz chirurgiczną.


Torbiel przyzębna, występuje bardzo sporadycznie, umiejscowiona jest pomiędzy szkliwem a całym cementem korzeniowym a powstaje najczęściej jako zmiana pod wpływem stanu/ procesu zapalnego. Leczenie najczęściej związane jest w całkowitym wycięciem zmiany.
Torbiel zawiązkowa, występuje bardzo często i osłania/ otacza ona koronę wyrzynającego się ale nie wyrzniętego zęba. Zmiana tego rodzaju najczęściej obserwowana jest w okolicy kłów lub zębów trzonowych. Wymaga precyzyjne diagnostyki oraz usunięcia.

Torbiel dziąsłowa, która może pojawić się u osób w każdym wieku. U noworodków występują one pojedynczo w wyrostkach zębodołowych u dorosłych mogą występować w większej ilości niż jedna. Diagnoza pozwala wybrać właściwą metodę leczenia, która także zależy od wieku pacjenta.
Znanych jest wiele innych torbieli pochodzenia zębowego. Wyżej wymienione to niektóre z nich występujące dość często.

Pamiętajmy, iż oprócz torbieli pochodzenia zębowego występują także te pochodzenia niezębowego czy pseudotorbiele.
 

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • Cysts of the oral and maxillofacial regions Mervyn Shear, Paul Speight, Paul M. Speight, Wiley-Blackwell, 2007
    Dental pathology: a practical introduction Pieter Johannes Slootweg, Springer, 2007
    Cawson's essentials of oral pathology and oral medicine, R. A. Cawson, E. W. Odell, Elsevier Health Sciences, 2008

Adres www źródła:


Reklama
(4)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze