Zabieg hemisekcji

Dla wielu pacjentów, nazwa hemisekcja w stomatologii jest nie znana, nie wiedzą oni bowiem na czym ten zabieg polega i kiedy jest wykonywany. Jest to zabieg, którego celem jest usunięcie korzenia lub korzeni zębów przy czym dotyczy to zębów wielokorzeniowych (zęby trzonowe). O wykonaniu zabiegu decyduje stomatolog na podstawie wskazań oraz stanu uzębienia pacjenta. Podczas zabiegu konieczne jest znieczulenie (najczęściej miejscowe). Po zabiegu pacjent może wrócić do domu, musi się stosować do zaleceń lekarskich.
Zabieg hemisekcji - Objawy i przebieg
Co wiem o zabiegu hemisekcji?
Hemisekcja, to zabieg wykonywany na zębach, które zajęte są rozległym stanem zapalnym, są zniszczone, połamane i mają wiele korzeni. Wskazaniem do zabiegu są także złamania zęba lub korzenia, ubytki kości bądź różne zmiany przy korzeniach, których stomatolog nie jest w staniu wyleczyć. Podczas zabiegu, pacjent znajduje się w znieczuleniu miejscowym. Celem zabiegu hemisekcji, jest wycięcie jednego bądź więcej korzeni zęba wraz częścią korony zęba.
Pozostałe korzenie, nie są usuwane z jamy ustnej, pozostają one w zębodole. W większości przypadków ząb po zabiegu hemisekcji wymaga odbudowy protetycznej. Zabieg nie jest bolesny dla pacjenta jest to jednak zabieg bardzo skomplikowany i dość trudny. W zależności od stanu uzębienia pacjenta trwa on nawet do godziny i powinien być wykonywany przez wyspecjalizowanego chirurga stomatologicznego. Po zabiegu pacjent musi stosować się do zaleceń lekarskich, w przypadku bolu zlecone zostaną środki przeciwbólowe.
Piśmiennictwo
Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.